Rozpoczął się nowy rok szkolny. Po beztroskim wypoczynku, dla dzieci i młodzieży nadszedł czas nauki. W tym czasie raciborscy policjanci w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo najmłodszych prowadząc akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
Mundurowi z drogówki i dzielnicowi kontrolują okolice szkół i przejść dla pieszych oraz spotykają się z dziećmi, aby nauczyć ich zasad prawidłowego poruszania się po drogach. Mundurowi odwiedzili uczniów i przedszkolaków w Budziskach oraz sprawdzali teren przy szkole w Grzegorzowicach.
Od początku września droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Działania policjantów polegają na uczeniu najmłodszych, jak powinni się zachowywać w drodze do i ze szkoły. Na zajęciach stróże prawa uczą pierwszoklasistów prawidłowego przekraczania jezdni, poruszania się po niej w przypadku braku chodnika lub pobocza, zachowania w miejscach oczekiwania na przyjazd autobusów.
W ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”, przez pierwsze kilkanaście dni nowego roku szkolnego policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych w rejonie szkół i placówek oświatowych, zarówno przez kierujących jak i pieszych. Kontrolowane będą gimbusy i autobusy dowożące najmłodszych do szkół. Działania te mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych na drogach. Mundurowi przypominają też kierowcom, że opuszczone na dwa miesiące wakacji budynki, od 1 września zapełnią się uczniami, którzy bezpiecznie muszą tam dotrzeć, a po zajęciach – wrócić do domu. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy w rejonach placówek oświatowych.
Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
ZOBACZ TAKŻE:
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.
Apelujemy więc:
– Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
– Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
– Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!
(KPP w Raciborzu)
ZOBACZ TAKŻE
Ten komentarz został usunięty.