Przydomowe szambo. Na co zwrócić uwagę? - TerazRaciborz.pl

Przydomowe szambo. Na co zwrócić uwagę?

artykuł sponsorowany     10.10.2022 | 13:13     Komentarze (2)

Instagram Skomentuj

Mimo rozwijającej się sieci wodno-kanalizacyjnej polskich miast i wsi, wciąż wiele osób, decydujących się na domy jednorodzinne, jest zmuszonych do stworzenia własnej instalacji ściekowej. W tym celu budują szamba na posesji lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jednak nie wystarczy tylko wybudować taki zbiornik, ale również odpowiednio dbać o zarządzanie nieczystościami płynącymi z naszego jednorodzinnego gospodarstwa domowego.

Wywóz nieczystości to obowiązek właściciela

Niezwykle ważne jest, aby zadbać o cykliczne wypompowywanie nieczystości ze zbiornika. To, jak często należy wywozić ścieki, zależy od tego, jaki rozmiar ma nasze szambo. Przyjmuje się, że zazwyczaj co miesiąc należy poprosić odpowiednią firmę o wywóz nieczystości. Trzeba bowiem wiedzieć, że tego typu pracę powinni wykonać autoryzowane firmy posiadające odpowiednie wozy asenizacyjne. Dlaczego należy o tym koniecznie pamiętać?

Przede wszystkim zbyt duża ilość ścieków może sprawić, że w zbiorniku zacznie gromadzić się niebezpieczny metan. To gaz, który w wysokim stężeniu może być niebezpieczny dla ludzi i innych istot żywych. Dlatego wiele osób, które na swej działce zainstalowały szambo, chętnie kupują specjalne czujniki, które monitorują poziom cieczy w zbiorniku – mówi nam ekspert z Elcluwo, specjalista w dziedzinie nowoczesnych urządzeń pomiarowych (np. czujników poziomu mleka) chętnie wykorzystywanych zarówno w domowym gospodarstwie, jak i przemyśle.

Warto wiedzieć, że przepisy polskiego praca regulują kwestię wywozu nieczystości z naszych posesji. Jeśli jesteśmy właścicielem szamba, który zapomina o tym, by opróżniać zbiornik, możemy nawet zapłacić karę wynoszącą od 500 zł. Co ważne, nie tylko należy zamówić taką usługę, ale w razie kontroli przedstawić rachunki poświadczające o legalnym pozbyciu się nieczystości. Lepiej jest więc wydać co miesiąc około 150 zł i nie martwić się o wizytę niezapowiedzianych urzędników. Dziś wiele firm asenizacyjnych oferuje cykliczny wywóz odpadów, także płatny z góry. Nie musimy pamiętać o opróżnieniu szamba, bo o harmonogram wywozu dba profesjonalny zakład usługowy.

Akcesoria do szamba, które ułatwią życie tobie i sąsiadom

Nie tylko czujniki poziomu szamba czy cykliczne wizyty wozu asenizacyjnego są ważnymi elementami optymalnego gospodarowania ściekami pochodzącymi z domowego gospodarstwa. Warto także zadbać o stan samego zbiornika. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które mają za zadanie od wewnątrz oczyszczać ściany szamba, rozpuszczać wszelkie zanieczyszczenia. W ten sposób dbamy o długą żywotność zbiornika, ale również niwelujemy nieprzyjemne zapachy, które mogą wydobywać się z szamba podczas letnich dni czy podczas wywozu nieczystości.

Na rynku znajdziemy wiele produktów, które zazwyczaj mają formę tabletek lub proszku. Zazwyczaj wsypuje się je do toalety, a następnie spłukuje. W ten sposób trafiają do zbiornika i rozpoczynają swoją pracę. Bakterie, które znajdziemy w składzie wielu z takich produktów, nie tylko usuwają nieczystości, ale odtłuszczają ścianki. Jeśli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, musisz wiedzieć, że znajdziesz również środki do szamba w wersji bio, wykorzystującej biodegradację ścieków.

Na koniec zostawiliśmy najważniejsze. Aby zadbać o bezpieczeństwo, powinieneś również zastanowić się nad doskonałej jakości certyfikowaną pokrywą do szamba. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie przed wpadnięciem do zbiornika. W ten sposób masz pewność, że dziecko czy domowy pupil będą bezpieczni.

Przydomowe szambo wiąże się z wieloma obowiązkami i restrykcjami, dlatego warto wszelkie naprawy, daty wywozów czy aplikację środka zapisać w domowym kalendarzu. W ten sposób zawsze będziemy pamiętać o tym, co często umyka nam w pędzie codziennego życia, czyli o właściwym gospodarowaniu nieczystościami.

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (2)

  1. jowi  

    21.10.22 | 13:32

    Lepsze szambo czy oczyszczalnia?

  2. Stasiek  

    26.10.22 | 22:23

    Kupiliśmy dom, gdzie było już szambo, ale żeby usprawnić jego eksploatację używamy specjalnych saszetek neozyme spłukiwanych w wc. Likwidują odory i przyspieszają rozkładanie zanieczyszczeń, a toaleta się nie zapycha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapoznaj się z regulaminem