Jesteś właścicielem działki położonej w atrakcyjnej okolicy, blisko lasu, jeziora i zastanawiasz się nad budową małych domów wczasowych? Idealnych na wynajem dla gości na weekendy, ferie, wakacje.

A być może chcesz dobudować niewielki dom dla gości obok tego, który już masz? Co warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na budowę domu do 35m²?

Wybór projektu

Gdy powierzchnia zabudowy budynku nie przekracza 35m² nie trzeba pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie. Dlatego już na etapie wyboru projektu należy zwrócić uwagę na konkretny metraż. Obecnie pracownie architektoniczne oferują bardzo różne projekty niewielkich domów, od tradycyjnych po bardzo nowoczesne. Jeżeli działka zlokalizowana jest blisko terenów zielonych warto wybrać projekt z dużymi przeszkleniami. Goście będą podziwiać przyrodę prosto z kuchni bądź salonu.

35m² to niewielka powierzchnia, jednak wbrew pozorom może być funkcjonalna, gdy zostanie dobrze zaprojektowana i podzielona na strefę dzienną i nocną. Twoi goście będą oczekiwać wypoczynku, dlatego warto wybrać taki projekt, który przewiduje także strefę relaksu, na przykład zadaszony taras z pergolą. Pięknie zaaranżowany taras wizualnie powiększy strefę dziennego wypoczynku. Będzie dodatkową zaletą dla osób zainteresowanych spędzeniem kilku dni z dala od miasta na twojej działce.

Już na etapie projektu domu warto zwrócić uwagę na konstrukcję, technologie i materiały budowlane jakie będą potrzebne do budowy domu. Projekt powinien spełniać szereg wymagań, w tym wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Od 2021 roku dla ścian zewnętrznych współczynnik U nie będzie mógł przekroczyć 0,2 W/m2K. Im niższa jego wartość, tym mniejsze straty ciepła.

Domki letniskowe to dzisiaj popularna forma inwestowania. Ich niewielka powierzchnia przyciąga inwestorów, którzy myślą o budowie większej liczby małych domków gościnnych na jednym terenie. 35m² to wystarczający metraż także dla tych, którzy już mają wybudowany duży dom, ale myślą o dostawieniu na tym samym terenie mniejszego domu gościnnego. Jaki system grzewczy w tej sytuacji sprawdziłby się najlepiej?

Rozwiązanie, gdy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego

Decydując się na budowę domku letniskowego należy wziąć pod uwagę komfort przyszłych gości. Nawet najbardziej nowoczesny projekt nie będzie kuszący, jeżeli nie zagwarantuje odpowiedniego ogrzewania. Komfort pod względem ciepła jest kluczowy nie tylko w porze zimowej, ale także w okresach przejściowych, gdy wieczory stają się coraz chłodniejsze. Latem także zawsze można spodziewać się zimniejszych dni. Wtedy warto pomyśleć o nowoczesnym systemie grzewczym, instalacji zbiornika na gaz płynny LPG AmeriGas. Taka forma ogrzewania w kontekście użytkowym będzie wygodna dla gości, jak i właściciela budynku, inwestora. To na dostawcy gazu będzie spoczywać odpowiedzialność za regularne uzupełnianie zbiornika – odczyty odbywają się zdalnie bez angażowania właściciela.

Ogrzewanie gazem płynnym LPG to ogromne udogodnienia dla gości domów wczasowych. Umożliwia także przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz zasilanie kuchenki gazowej. Co jest szczególne istotne z punktu widzenia gości, którzy w trakcie swojego urlopu nie chcieliby się martwić o bieżącą ciepłą wodę czy możliwość przygotowania ciepłego posiłku.

Pod względem komfortu inne rozwiązania, takie jak kominek, piec na pellet czy ekogroszek nie zdałyby egzaminu. Wymagają ciągłego nadzoru ze strony inwestora. Natomiast goście w pierwszej kolejności oczekują wygody. Wymagania wczasowiczów rosną z roku na rok, dlatego należy pomyśleć o bezobsługowym systemie grzewczym. Warto skonsultować sposób instalacji u AmeriGas. Opinie i analizy doświadczonych specjalistów rozwieją wszelkie wątpliwości.

Działka z brakiem dostępu do sieci gazowej nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o komfortowych domkach letniskowych. Zwłaszcza, jeżeli wiesz, że działka usytuowana jest blisko pięknych terenów idealnych na wypoczynek. Warto wykorzystać potencjał działki i zainwestować zarówno w nowoczesny projekt zgodny z najnowszymi trendami, jak i w skuteczny system ogrzewania. Wówczas jest większa szansa, że gości będzie przybywać z sezonu na sezon i to nie tylko latem. Już zawczasu należy przewidzieć funkcjonowanie domków dostępnych dla gości przez cały rok.