W czwartek 3 października o godz. 16.30 Gminne Centrum Kultury w Nędzy organizuje, w ramach spotkań Uniwersytetu Trzeciego Wieku, projekcję filmu dokumentalnego Kinderlager Pogrzebin w reżyserii Krzysztofa Korwina Piotrowskiego. Wstęp wolny!

Dokument o wstrząsającej zbrodni dokonanej przez nazistów na bezbronnych polskich dzieciach w wyniku akcji Oderberg. Podczas kilku sierpniowych nocy faszyści aresztowali całe rodziny Polaków z okolic Będzina, Czeladzi, Chrzanowa i Sosnowca. Było to ponad 700 osób, a wśród nich około 200 dzieci, które wywieziono do pałacyku w Pogrzebieniu koło Raciborza.

Przez kilka miesięcy działał tu znany nam na południu Polski jedyny Kinderlager. W obozie tym w okropnych warunkach sanitarnych i żywieniowych przetrzymywano kilkaset dzieci od niemowląt po 16 – letnią młodzież. Rodziców tych dzieci uwięziono w Auschwitz i Birkenau. Ojcowie byli zwykle rozstrzeliwani pod ścianą śmierci w Auschwitz za działalność antyniemiecką (m.in. w Organizacji Orła Białego), a niewinne matki trafiały do krematorium w Birkenau. Impulsem do realizacji dokumentu stała się odnaleziona dokumentacja z listami osób przetrzymywanych w obozie w Pogrzebieniu.

Twórcy filmu – reżyser Krzysztof Korwin – Piotrowski, operator i współscenarzysta Piotr Kuliś oraz historyk IPN – u Beno Benczew – dotarli do byłych więźniów i świadków zbrodni. Pojawiły się też informacje o szczątkach zmarłych pogrzebanych w przypałacowym ogrodzie. Głównymi bohaterkami filmu są trzy byłe więźniarki Józefa Posch – Kotyrba, Anna Szafraniec i Halina Skalbmierska. Wystąpiły m.in. także dzieci i młodzież z raciborskiego Centrum Kultury, Grupa rekonstrukcyjna GRH „Powstaniec Śląski”. Film został zrealizowany w koprodukcji TVP3 Katowice oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

(GCK w Nędzy)

ZOBACZ TAKŻE