Narodziny większości dzieci, które w ostatnich miesiącach przyszły w Polsce na świat, zostały zgłoszone przez internet!

A ja rosnę i rosnę… – tę piosenkę znają chyba wszyscy rodzice. My sobie ją podśpiewujemy patrząc na coraz większe zainteresowanie naszym ukochanym dzieckiem – e-usługą Zgłoś urodzenie dziecka.

Faza wzrostu

Świeżo upieczeni rodzice – poza obowiązkami – związanymi z opieką nad nowym członkiem rodziny, mają też jeden obowiązek urzędowy. W ciągu 21 dni od otrzymania karty urodzenia powinni zgłosić narodziny dziecka. To ważny moment – to wtedy dziecku oficjalnie nadaje się imię, numer PESEL, można je też zameldować.

Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka można to zrobić bez wizyty w urzędzie – w kilka chwil, nie wychodząc z domu. Potrzeba tylko profilu zaufanego (PZ) i komputera lub smartfona z dostępem do internetu. Docenia to coraz więcej mam i tatów.

– Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – w marcu, kwietniu i maju w Polsce w sumie urodziło się 85 100 dzieci. Ponad połowę z nich – a dokładnie 43 308 – rodzice zgłosili bez wizyty w urzędzie. To świetny wynik. Liczymy na to, że ta tendencja się utrzyma – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak to wyglądało w poszczególnych miesiącach? Marzec – w Polsce urodziło się 27 600 dzieci. 11 171 (40,47%) z nich rodzice zgłosili online. Kwiecień – 28 500 urodzeń, z czego 17 231 (60,45%) zarejestrowana przez internet. Maj – 29 tysięcy nowych obywateli i 14 906 (51,4%) internetowych wniosków.

Faza stabilizacji

Jeśli właśnie zostaliście rodzicami lub zostaniecie nimi w najbliższych dniach – także skorzystajcie z tej możliwości. To nie tylko najszybszy sposób na dopełnienie urzędowego obowiązku, ale w obecnym czasie – także najbezpieczniejszy. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, przychodzimy z pomocą.

Po pierwsze – wspomniany już profil zaufany. Naprawdę warto go mieć, nie tylko na ten jeden raz. Po przyjściu na świat Waszego dziecka przyda się wielokrotnie.

Dzięki profilowi zaufanemu – online złożycie wniosek o 500+, ale i – jeśli zajdzie taka potrzeba – wyrobicie dziecku dowód osobisty (tak, to prawda – wcale nie trzeba z tym czekać do 18. urodzin).

Z PZem załatwicie też wiele „swoich” spraw – zawnioskujecie online o odpis aktu stanu cywilnego, gdybyście się przeprowadzali – możecie wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. Jest tego naprawdę sporo. Wszystkie e-usługi oraz informację jak założyć profil zaufany znajdziecie na portalu GOV.PL.

Jeśli macie profil zaufany – kolejny krok to wizyta na portalu www.GOV.pl.

Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Faza poznawcza

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządza akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli maluch został zameldowany – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – dodaje szef MC.

Jeśli zamiast opisu wolicie obraz, obejrzyjcie nasz instruktaż.

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak przez internet zgłosić narodziny dziecka – obejrzyj instruktaż.

(oprac. wk, źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

ZOBACZ TAKŻE