W poszukiwaniu idealnych elementów dekoracyjnych do swojego mieszkania wiele osób trafia ostatecznie do sklepu z firanami i zasłonami – bo nic tak pięknie nie ozdabia okna jak właśnie one.

Dzięki właściwie dopasowanej do wnętrza zasłonie można nadać mu takiego charakteru, jakiego się oczekuje od swojego pokoju dziennego – bardzo wytwornego i eleganckiego, lub minimalistycznego i na wskroś nowoczesnego, a nawet awangardowego.

Sposób mocowania zasłon – jaki ma wpływ na efekt finalny?

W przypadku jasnych, przestronnych salonów z przesuwnymi systemami tarasowymi idealnie sprawdzają się zasłony na przelotkach. Mocowane swobodnie na ozdobnym karniszu rurkowym stanowią piękną ozdobę i osłonę od słońca, a przy tym bardzo łatwo się przesuwają.

Ale nie zawsze eleganckie zasłony mają charakter czysto praktyczny. W niektórych wnętrzach, szczególnie tych z oknami od niezbyt nasłonecznionej strony, będą one odgrywały rolę czysto dekoracyjną. Aby zwiększyć walory ozdobne zasłon, warto zakupić takie, które po udrapowaniu będą pięknie okalały okno, szczególnie w połączeniu z piękną, delikatną firanką.

Eleganckie zasłony – jakie tkaniny wybierać?

W przypadku chęci zaaranżowania swojego salonu w sposób czysto reprezentacyjny, dla osiągnięcia efektu wytworności warto wybrać gotowe eleganckie zasłony w stonowanych kolorach – brązach, beżach, różach, bordo, granatowym czy szmaragdowym, a także białym, szarym czy perłowym. Te barwy w połączeniu z tkaniną o wysokim połysku, lub grubą i aksamitną, dadzą pożądany rezultat królewskiego wnętrza. Warto do takich zasłon dopasować również ciekawy element ozdobny – złoty sznur do związywania i drapowania, wstążki czy elementy ozdobne do mocowania na powierzchni zasłony, by uzyskać naprawdę piękną, niepowtarzalną przestrzeń do wypoczynku.

Dlaczego warto wybrać piękne zasłony do swojego salonu?

Zasłony mają tę przewagę nad roletami, że można je dowolnie formować, przez co tworzą one naprawdę fantazyjne ozdoby dla wnętrza. Przy okazji nadają pokojowi dziennemu bardziej przytulnego charakteru. Tkaniny kojarzą się z ciepłem i komfortem, dlatego chcąc, aby salon prezentował się bardzo klasycznie, nowocześnie i na wskroś elegancko, a jednocześnie stwarzał doskonałe miejsce do wypoczynku, warto pomyśleć o dobrej jakości zasłonach.

Najczęściej eleganckie zasłony o jednolitych wzorach lub gładkie wybiera się do wnętrz, które mają tchnąć luksusem i ekskluzywnością – nie tylko do domów prywatnych, ale również do hoteli. Tak naprawdę w przypadku salonów tego rodzaju wykorzystuje się zasadę „mniej znaczy więcej”. To znaczy – stosuje się zasłony z wysokiej jakości tkanin, w zależności od zamierzonego efektu cięższych lub lżejszych, ale zazwyczaj bez wyrazistych wzorów czy krzykliwych kolorów, ponieważ eleganckie wnętrza zwykle kojarzą się ze stonowanymi barwami i ponadczasowym designem. Wśród szerokiej oferty dostępnych w sprzedaży zasłon okiennych można z powodzeniem wybrać te, które dadzą ten efekt zarówno w przestronnym parterowym domku na przedmieściu, jak i w mieszkaniu w bloku.