Ma ponad 1400 km i wiedzie na ukos przez całą Rumunię; można ją przemierzyć piechotą, rowerem lub konno, na koniec otrzymuje się certyfikat. O Via Transilvanica opowie już 13 marca w raciborskiej bibliotece Martyna z Projektu Rumunia. Spotkanie poprzedzi wernisaż wystawy przygotowanej przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Via Transilvanica to trasa turystyczna wzorowana na słynnym Camino de Santiago, która wiedzie od Bukowiny aż po sam Dunaj. Jest podzielona na 7 etapów (krain) – można przejść wszystkie, a można też co jakiś czas wybierać inny odcinek, w różnej kolejności. Obejmuje piękne tereny, bogate w kulturę i historię, jest dobrze opisana i oznaczona, a każdy ze słupków jest jednocześnie rzeźbą, co tworzy najdłuższą galerię sztuki.

Wystawa, która zostanie zaprezentowana w Galerii Gawra przy Kasprowicza 12 składa się z 22 plansz i zawiera informacje na temat trasy, regionów, przez które przebiega oraz elementów dziedzictwa architektonicznego i przyrodniczego. O szczegółach projektu opowie w trakcie spotkania Martyna – założycielka Projektu (projektrumunia.pl), która od 2020 roku pokazuje, że Rumunia jest niezwykła i zdecydowanie warta odwiedzenia. Autorka nie tylko relacjonuje na bieżąco w mediach społecznościowych swoje rumuńskie podróże czy opowiada ciekawostki o kulturze, ale też publikuje miniprzewodniki oraz wspiera swoją wiedzą i doświadczeniem osoby podróżujące do Rumunii.

Wernisaż wystawy i spotkanie z Martyną z Projektu Rumunia odbędzie się w środę 13 marca o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12. Wstęp wolny!

(MiPBP w Raciborzu)