To już pewne. Od 1 października w raciborskiej lecznicy będą leczeni pacjenci bez koronawirusa. 

W siedzibie Starostwa Powiatowego w Raciborzu odbyła się konferencja prasowa dyrektora Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu Ryszarda Rudnika oraz dyrektor ds. medycznych Szpitala Rejonowego im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu lek. med. Elżbiety Wielgos – Karpińskiej.

Aktualnie pacjenci mogą się zapisywać na zabiegi planowe. Po uzyskaniu wyniku negatywnego będą kierowani na oddziały zabiegowe: laryngologia, okulistyka, chirurgia, ortopedia, ginekologia.

Wejście do części „czystej” bez dostępu dla pacjentów covidowych znajduje się na podjeździe do izby przyjęć, na okulistykę od strony hotelu. Teren szpitala zostanie odpowiednio oznakowany. Przyjęcia będą do godz. 14.00, porodówka całą dobę.

Pacjenci bez COVID-19 będą mogli skorzystać z diagnostyki firmy Tomma oraz z usług kardiologicznych Raciborskiego Centrum Medycznego.

Z powodu braku ambulatorium szpital, nie będzie przyjmował niecovidowych pacjentów urazowych. Ci nadal, np. z wypadku, będą przewożeni do okolicznych szpitali.

Dla pacjentów z COViD-19 i bez koronawirusa będą odrębne zespoły lekarzy. Szpital zapewnia, że ma zabezpieczenie kadrowe.

Trwają rozmowy w sprawie udostępnienia stacji dializ dla pacjentów niecovidowych, w pierwotnym miejscu. Do jej uruchomienia wymagane są jeszcze niezbędne prace adaptacyjne.

Od 1 października na Gamowską wraca również dzienny oddział chemioterapii (będzie się znajdował w ciągu oddziału chirurgicznego dla pacjentów niecovidowych) oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna (wejście od strony przychodni specjalistycznych).

Jak podkreślono, nocna i świąteczna opieka notuje dużo pacjentów z tej racji, że udziela porad bezpośrednio. Szpital ma nadzieję, że podobnie będą postępować lekarze rodzinni.

(oprac. wk, źródło: SP w Raciborzu)

Czytaj także: