Podczas warsztatów „Niezłe ziółko” w Parku Jordanowskim, w które poza trzema wspaniałymi uczestniczkami Hanią, Edytą i Zuzią, zaangażowało się także sporo innych osób, powstał zaczyn ogrodu społecznego czyli przestrzeni, w której każdy z nas może spędzić czas na sadzeniu, pielęgnowaniu roślin, a także może korzystać z plonów.

W trakcie zajęć przedstawiona była idea ogrodów społecznych, założenia permakultury jako samoregulujących się systemów rolniczych na wzór ekosystemów naturalnych.

Ponadto pokazane było kilka ziół wraz z ich degustacją oraz omówieniem zastosowania. W ośmiu wzniesionych grządkach posadzono m.in. zioła oraz byliny. Natomiast bezpośrednio w ziemi znalazły się drzewa, krzewy i różne rośliny miododajne.

Sporo pracy, ale widać efekty, które możecie podziwiać a także, do czego bardzo zachęcamy, pomóc w rozwijaniu ogrodu społecznego. Nie pokazujemy Wam efektów warsztatów celowo – sami musicie to zobaczyć!

Szczególne podziękowania kierujemy do: Gospodarstwa Szkółkarskiego w Nędzy (rośliny), „Zielony Bruk” – Usług Brukarskich (pomoc przy przekopaniu oraz nasadzeniach), raciborskiej Kompostowni (kompost), Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych J. i K. Ryszka w Wodzisławiu Śląskim (rośliny), AGRO-MARKETu (rośliny), Robert Robi Ziółka – Roberta Niewiery (wykład o ziołach i kwiatach jadalnych)

Organizatorami warsztatów byli: RCK, Arboretum Bramy Morawskiej, Stowarzyszenie Zielony Racibórz, OSiR i UM.

(oprac. wk, źródło: RCK)

ZOBACZ TAKŻE