Na co dzień uczy w szkole, w czasie ferii postanowił także dzielić się swoją wojskową wiedzą jednak nie w szkolnych murach a w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Jak podkreśla edukacja to jego pasja, dlatego nawet w czasie wolnym chętnie uczy innych.

Podporucznik Robert Garbocz od 20 lat uczy wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, jest także instruktorem w cieszyńskim batalionie lekkiej piechoty. Jak podkreśla, fakt że może i w WOT pomagać uczniom się rozwijać daje mu niesamowitą satysfakcję.

Tak los chciał, że moi uczniowie przyszli teraz na 16. do Cieszyna a okazało się, że ja dowodzę akurat tym plutonem. Percepcja na ich poziomie jest ogromna i przede wszystkim to są ludzie, którzy przyszli tu bo chcą.

Sami uczniowie przyznają, że gdy w ramach projektu Ferie z WOT pojawili się w Cieszynie na szkoleniu podstawowym, widok swojego nauczyciela jako dowódcy bardzo plutonu bardzo ich zaskoczył.

Bardzo fajna niespodzianka, bardzo się ucieszyliśmy jak zobaczyliśmy naszego nauczyciela, no ale nie ma żadnej taryfy ulgowej mimo, że się znamy.

W ramach akcji „Ferie z WOT” w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w szkoleniu podstawowym udział bierze 45. kandydatów na żołnierzy. Większość z nich to uczniowie, którzy przerwę w szkolnych obowiązkach wykorzystają na tak zwaną 16., po której złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę w WOT.

W 2019 roku z projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700. ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w województwie śląskim służy ponad 840 terytorialsów.

(13 ŚBOT)