Pierogi to danie, które jednocześnie jest smaczne i szczycące, a tym samym nie ma sobie równych. Bez względu na to, czy uwielbiamy pierogi ruskie, rozsmakowujemy się w pierogach z kapustą i grzybami, wybieramy wariant na słodko z owocami, czy także szczególnie lubimy pierogi z mięsem, z pewnością tego typu danie spożywamy z dużym sentymentem i jeszcze większym apetytem.

Pierogi to danie, które jednocześnie jest smaczne i szczycące, a tym samym nie ma sobie równych. Bez względu na to, czy uwielbiamy pierogi ruskie, rozsmakowujemy się w pierogach z kapustą i grzybami, wybieramy wariant na słodko z owocami, czy także szczególnie lubimy pierogi z mięsem, z pewnością tego typu danie spożywamy z dużym sentymentem i jeszcze większym apetytem. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jakie najpopularniejsze warianty pierogów możemy znaleźć. Pewnie wiele osób kosztowało gruzińskich chinkali, smakował litewskich kołtunów czy nawet indyjskich samosów.

Nie będziemy nikogo przekonywać do tego, jakie pierogi są najlepsze. Możemy wykonać je samodzielnie, zdecydować się na pierogi na wynos lub wybrać pierogi mrożone. Ważne jest jednak to, by inwestować w rozwiązania najwyższej jakości, które będą nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

Początki pierogów

Jak już wspomnieliśmy, pierogi stanowią jedną z najpopularniejszych oraz najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni polskiej, ale warto wiedzieć o tym, że swoje korzenie mają one na dalekim wschodzie. W Polsce najprawdopodobniej pojawiły się one w okolicach trzynastego wieku, a ich nazwa miałam wziąć się od rosyjskiego słowa „pir”, które po prostu oznacza święta. Warto wiedzieć o tym, że dawniej pierogi przygotowywano tylko i wyłącznie na specjalne okazje oraz święta. Oczywiście te różne okazje gwarantowały także różnorodne farsze i kształt pierogów.

Duże pierogi weselne z różnorodnym nadzieniem mięsnym i warzywnym, ale zawsze posiadające W sobie twarz kurzy to Kurniki. Pierogami żałobnymi, które przygotowywane z ciasta drożdżowe go i podawana nas typie nazywano Knysze. Koladki z kolei pieczona w styczniu, kiedy się kolędowało. Socznie i saneżki to słodkie pierożki, które podawano z okazji imienin. Pierogi przyrządzone z mąki gryczanej tą hreczuszki.

Polskie pierogi

W Polsce zazwyczaj przygotowuje się ciasto na pierogi wykonane z mąki, wody, jajek, odrobinę soli i niekiedy z dodatkiem tłuszczu. Szczególnie ważne jest to, by były one cienko rozwałkować, a w ciasto takie wkłada się najróżniejsze farsze. Na słodko znajdziemy warianty z mięsem, szpinakiem, soczewicą, ziemniakami i białym serem. Z kolei na słodko możemy liczyć na farsz z różnorodnych owoców takich jak maliny, truskawki, jabłka, jagody, wiśnie czy twarożek. Oczywiście podane przez nas przykłady to tylko i wyłącznie kropla w morzu smaków wśród pierogów. Samodzielne przygotowanie pierogów może być czasochłonne, dlatego warto sprawdzić, gdzie serwowane są najlepsze pierogi na wynos oraz gdzie możemy dostać wysokiej jakości pierogi mrożone. Pamiętajmy, że pierogi mrożone będą doskonałym wyborem wtedy, kiedy nie mamy czasu na gotowanie obiadu lub przygotowywanie pysznej kolacji. Wtedy wystarczy wyciągnąć je z zamrażalnika i odpowiednio przyrządzić. Pierogi na wynos z kolei są świetnym wariantem dla szybkiego obiadu, gdyż zapakowane i przewiezione do naszego domu lub biura wcale nie tracą walorów smakowych.

Jeżeli będziemy chcieli analizować różnorodne przepisy na pierogi i sprawdzać lokalne i typowe dla danego regionu dania, potrzebowalibyśmy na to sporej ilości czasu. Niewątpliwie bardzo popularną alternatywą są pierogi ruskie z twarogiem i ziemniakami i jest to potrawa typowa dla Lubelszczyzny. Na wschodniej Lubelszczyźnie możemy spotkać także pierogi z nadzieniem z sera, suszonej mięty pieprzowej oraz ziemniaków. Popularne w tym regionie są także pierogi pieczone w wersji wytrawnej z kaszą jaglaną lub gryczaną.

Z kolei we wschodniej części naszego kraju częste przysmakiem są pierogi z rzeczy z soczewicą. Na pograniczu województwa podlaskiego i lubelskiego znajdziemy pierogi z kapustą oraz z grzybami. Na Podlasiu niezwykle dużym zainteresowaniem cieszą się pierogi pieczone z nadzieniem słodkim z twarogiem lub twarogiem z makiem, marchwią i pierogi z tartymi burakami.

Wiele lokali w różnych częściach Polski proponuje różne warianty pierogów. Niewątpliwie warto spróbować najrozmaitszych smaków. Dużym zainteresowaniem cieszą się pierogi na wynos i pierogi mrożone, które możemy spożyć w dowolnej dla nas chwili.

Podsumowanie

Tak naprawdę warto wiedzieć o tym, że pierogi to danie znane na całym świecie. Są one popularne nie tylko i wyłącznie w kuchni polskiej, ale śmiało możemy zjeść ja na ziemiach litewskich, słowackich, ukraińskich, białoruskich, włoskich, japońskich i chińskich. Wszędzie przybierają one jednak inną formę, ale bez wątpienia w wielu restauracjach znajdziemy pierogi na wynos oraz pierogi mrożone z całego świata.

(artykuł sponsorowany)