Dwa razy w roku wulkanizatorzy mają wzmożony ruch. Dzieje się tak wiosną i późną jesienią, gdy kierowcy zgodnie uznają, że jest to czas na zmianę opon. Jest też grono osób, które tego nie robi, gdyż zdecydowali się na opony całoroczne. Jakie są wady i zalety tych wszystkich opcji?

Czas na zmianę opon

Ze względu na parametry techniczne gumy, jaka jest używana do produkcji opon oraz ich cech fizycznych, czyli rodzaju bieżnika itd. przynajmniej dwa razy w roku kierowcy decydują się na wymianę ogumienia w swoich samochodach. Wraz z tą wymianą zmieniają się właściwości jezdne pojazdu, gdyż każde opony inaczej zachowują się na różnych powierzchniach. Suchy i gorący asfalt latem to nie to samo co mokry, śliski i mroźny asfalt zimą. Dlatego wymiana opon to wręcz konieczność dla zachowania bezpieczeństwa jazdy. Na rynku mamy zatem dostępne opony letnie, zimowe i opony całoroczne, które znajdziesz tutaj: https://noweopony.pl/opony/caloroczne. Czym różnią się poszczególne rodzaje?

Opony letnie

Opony letnie wyróżnia stosunkowo płytki bieżnik, małą ilość rowków, lecz solidne żebra. Mieszanka gumy w oponach letnich jest elastyczna. Dzięki temu stabilnie trzymają się toru jazdy zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Jednak nie nadają się do jazdy zimą. Przy temperaturach powietrza poniżej 7 stopni Celsjusza, ich właściwości się zmieniają. Guma zaczyna twardnieć, zmniejsza się jej przyczepność i może pękać. Gdy średnie temperatury zaczynają się utrzymywać na tym poziomie, należy zakładać opony zimowe.

Opony zimowe

Opony zimowe doskonale sprawdzają się na drogach pełnych śniegu i lodu. Mają wyraźnie głęboki bieżnik i gęstą sieć rowków. Ponadto wyróżniają je charakterystyczne krawędzie — wypustki, które przyczepiają się do śliskich nawierzchni. Dodatkowo wykonane są z miękkiej i elastycznej mieszanki gumy. Dzięki temu zwiększają przyczepność do drogi. Ich używanie latem nie jest wskazane, gdyż jazda w wysokich temperaturach zwiększa ich zużycie oraz spalanie paliwa.

Opony całoroczne

Ogumienie całoroczne czy też wielosezonowe to kompromis pomiędzy letnim i zimowym. W porównaniu do opon letnich mieszanka gumy jest nieco twardsza a bieżnik nieco głębszy, lecz nie tak głęboki, jak w oponach zimowych. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie chcą dokonywać wymiany opon dwa razy w roku, ale nie gwarantują one tak dobrej przyczepności, którą można by porównać do typowych opon zimowych czy letnich. Niewątpliwie ich używanie jest wygodne i zapewnia komfort jazdy w każdych warunkach. Jeśli interesują Cię takie opony, koniecznie zajrzyj tutaj: https://noweopony.pl/opony/caloroczne/205/55/r16.

(artykuł sponsorowany)