Dziś, 29 września, mija 30 lat od śmierci twórców kultowej „Sondy” – Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Prezenterzy zginęli w wypadku samochodowym w Raciborzu-Brzeziu, w drodze do Rafako, gdzie mieli nagrać kolejny odcinek swojego programu. 

43-letni Zdzisław Kamiński i 42-letni Andrzej Kurek zginęli na miejscu. „W Raciborskiej Fabryce Kotłów Rafako czekano na nich z niecierpliwością” – pisała w numerze z 15 października 1989 roku „Elektroda Raciborska”. To właśnie tego dnia miał powstać program na temat współczesnej techniki masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej.

Niestety – jak czytamy w gazecie – w godzinach rannych w Raciborzu przy ul. Rybnickiej samochód osobowy marki Peugeot nr WUD 7477 prowadzony przez przedstawiciela francuskiej firmy ELF, znanego znakomitego kierowcę i pilota rajdowego 48-letniego Andrzeja Gieysztora z przyczyn dotychczas nieustalonych na łuku drogi zjechał na lewy pas jezdni i zderzył się czołowo z jadącym w kierunku Rybnika samochodem ciężarowym Star 200, wiozącym części samochodowe z Polmozbytu w Raciborzu.

ZOBACZ TAKŻE