Do pracy z metalem potrzebne są specjalne narzędzia o wysokiej mocy i odpowiedniej konstrukcji. To ma znaczny wpływ na wydajność i komfort pracy.

Które narzędzia do obróbki metalu są niezbędne i czym kierować się podczas ich zakupu?

Maszyny do metalu w technologii CNC

W dużych zakładach, gdzie dochodzi do obróbki metalu, dużą popularnością  cieszą się maszyny wykonane w technologii CNC (computerized numerical control). To nowoczesna technologii komputerowego sterowania urządzeń numerycznych, która umożliwia w pełni zautomatyzowaną pracę zaawansowanych urządzeń. Za pomocą takich maszyn możliwa jest masowa produkcja metalowych części, gwarantująca precyzję wykonania. Ogromnym plusem tego rozwiązania jest to, że maszyny mogą pracować przez bardzo długi czas samodzielnie.

Maszyny do metalu – jakie wybrać?

Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowaniem zakupu maszyn do masowej produkcji, a interesuje nas obróbka metalu, warto wiedzieć, czym charakteryzują się podstawowe modele, do jakiej pracy są przeznaczone, oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Maszyny do obróbki metalu - czym się charakteryzują?

Która wiertarka do metalu?

Stając przed wyborem kupna wiertarki musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej parametry, takie jak moc i prędkość obrotów, a także dobrać do nich odpowiednie wiertła. Decydując się na wiertarkę do metalu musimy mieć świadomość, że będzie ona miała znacznie wyższą moc od tych wiertarek, które służą nam w drobnych pracach remontowych lub do pracy z drewnianym materiałem. Spośród modeli wiertarek do metalu warto zdecydować się na taką, która będzie w stanie pracować przez długo czas pod dużym obciążeniem. Mamy do wyboru głównie:

  • wiertarki stołowe, przeznaczone do stacjonarnego wykonywania wwiertów w metalowy materiał. Przy wyborze tej wiertarki należy zwrócić uwagę na rozmiary wiertła i maksymalną głębokość wwiertu, ponieważ to właśnie od tego zależy, czy maszyna będzie w stanie przebić się przez grube warstwy twardej powierzchni.
  • wiertarki magnetyczne, które dzięki technologii przyciągania magnetycznego zapewniają precyzyjne i bezpieczne wiercenie, nie niszcząc przy tym metalowej powierzchni. W przypadku tej wiertarki istotnym parametrem jest siła przyciągania magnesu. Przy wyborze tego typu wiertarek istotne jest dobranie frezów trepanacyjnych, umożliwiających precyzyjne wwiercenie za jednym razem.

Maszyny do obróbki metalu - czym się charakteryzują?

  • wiertarki udarowe – za pomocą systemu udarów, czyli rytmicznych uderzeń specjalnym wiertłem, jesteśmy w stanie precyzyjnie wwiercić się w gruby materiał. Modele są na tyle zróżnicowane, że z powodzeniem można korzystać z nich zarówno podczas remontu, jak i w przemyśle.

W sklepach możemy znaleźć również inne modele wiertarek, jak wiertarko-frezarki, hybrydową maszynę, która służy zarówno do wiercenia, jak i frezowania metalu. To uniwersalne urządzenie z powodzeniem może zastąpić dwa oddzielne. Z tego względu jest chętnie wybierane nie tylko do specjalistycznych zakładów obróbki metalu. Dość popularne są także wiertarki wielowrzecionowe, które charakteryzują się dużą mocą i możliwością wykonywania kilku otworów jednocześnie.

Piły taśmowe i tokarki do metalu

Piła taśmowa to istotne narzędzie w każdym warsztacie, bo to dzięki niej możliwa jest wstępna obróbka. Piła taśmowa jest łatwym w obsłudze narzędziem. Posiada specjalne zabezpieczenia antywibracyjne, które umożliwiają precyzyjne cięcie metalu.

W obróbce metalu istotne jest także toczenie, czyli formatowanie metalowych powierzchni poprzez odkrawanie kolejnych jej warstw i jednoczesne wprawianie w ruch obrotowy. Dzięki takim maszynom szybko i dokładnie możemy nadać kształt metalowym przedmiotom. Na stronie sklepu JP-Tech znajdziemy tokarki do metalu wyłącznie od liderów pośród producentów maszyn do metalu – https://jptech-maszyny.pl/tokarki-do-metalu.

Maszyny do obróbki metalu - czym się charakteryzują?

Szlifierki i pozostałe maszyny do metalu

Pośród maszyn do obróbki metalu znajdziemy też takie urządzenia jak frezarki, które podobnie jak wspomniane tokarki, pomagają nadawać materiałom kształt. Kolejne są zaginarki do blachy, które są przydatne w nadawaniu kształtu blachom. Nie zapominajmy o szlifierkach do metalu. Te, podobnie jak piły i wiertarki są kluczowym elementem wyposażenia każdego warsztatu. Spośród szlifierek możemy wyróżnić przede wszystkim kątowe (idealne do oczyszczania metalowych powierzchni), mimośrodowe (uniwersalny model do polerowania) i oscylacyjne (przeznaczone do szlifowania w trudno dostępnych miejscach). Popularne są szlifierki do płaszczyzn, które w masowej produkcji pozbywają się nierówności z dużych metalowych płaszczyzn.