Laryngolog, znany także jako otolaryngolog, specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń uszu, nosa i gardła, a także innych struktur głowy i szyi. Ta dziedzina medycyny, choć może wydawać się niszowa, jest niezwykle ważna.

Pomoc laryngologa jest niezbędna w przypadku pacjentów zmagających się ze schorzeniami ucha, problemami z zatokami, gardłem, aż po raka krtani. W tym artykule przyjrzymy się bliżej roli laryngologa. Zachęcamy do lektury.

Jakie choroby i dolegliwości leczy laryngolog?

Laryngolog, znany również jako otolaryngolog, jest specjalistą leczącym choroby uszu, nosa, gardła, a także innych struktur głowy i szyi. Do zadań laryngologa należą także diagnostyka i leczenie zaburzeń głosu, poważnych alergii, a nawet zaburzeń snu związanych z problemami w obrębie nosa i gardła. Jakie dokładnie choroby leczy laryngolog?

  • Choroby ucha: Laryngolodzy leczą schorzenia ucha. Począwszy od infekcji ucha środkowego (np. zapalenie ucha środkowego), po problemy ze słuchem i równowagą, takie jak choroba Ménière’a, otoskleroza czy tinnitus (szumy uszne).
  • Choroby nosa: Laryngolodzy pomagają pacjentom zmagającym się z problemami z nosem i zatokami, na przykład z alergicznym nieżytem nosa, polipami nosa, zapaleniem zatok czy krwotokami z nosa.
  • Choroby gardła: Choroby gardła obejmują problemy z gardłem, krtanią i przełykiem, są to m.in. chrypka, zapalenie gardła, refluks żołądkowo-przełykowy, a także nowotwory gardła czy krtani.
  • Choroby głowy i szyi: Laryngolodzy leczą także nowotwory głowy i szyi, w tym raka jamy ustnej, gardła, tarczycy czy krtani. Ponadto, zapewniają pomoc w przypadku problemów z tarczycą czy śliniankami.
  • Zaburzenia snu: Choroby takie jak bezdech senny, który jest często związany z problemami w obrębie nosa i gardła, są często diagnozowane i leczone przez laryngologów.
  • Zaburzenia głosu: Dysfonia (problemy z głosem), zapalenie strun głosowych, guzki na strunach głosowych, porażenie strun głosowych – to kolejne schorzenia, którymi zajmuje się laryngolog.

Laryngologia ‒ techniki i procedury

Jakie metody diagnostyczne, techniki stosuje laryngolog? Są to:

Endoskopia

Endoskopia to badanie przeprowadzane za pomocą cienkiego, giętkiego, rurkowego instrumentu zwanego endoskopem. Endoskopia jest często stosowana do diagnozowania takich schorzeń jak polipy nosa, zapalenie zatok, problemy z gardłem.

Mikroskopia

Mikroskopia pozwala na dokładne badanie struktur ucha, co jest kluczowe dla diagnozowania takich schorzeń, jak przewlekłe zapalenie ucha, perforacja błony bębenkowej czy otoskleroza.

Tomografia komputerowa (TK) i Rezonans magnetyczny (MRI)

Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to zaawansowane techniki obrazowania, których laryngolodzy używają do diagnozowania poważniejszych stanów, takich jak guzy lub inne patologie w obszarze głowy i szyi. Rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny do oceny tkanek miękkich, podczas gdy tomografia komputerowa umożliwia ocenę struktur kostnych.

Ultrasonografia

Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą obrazowania, która wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów wewnętrznych struktur ciała. W laryngologii jest często używana do oceny tkanek miękkich szyi, w tym węzłów chłonnych.

Laserowe procedury chirurgiczne

Laryngologia coraz częściej wykorzystuje lasery w procedurach chirurgicznych. Mogą one służyć do precyzyjnego cięcia, koagulacji lub waporyzacji tkanki, co jest szczególnie przydatne w leczeniu chorób takich jak rak krtani czy przerost migdałków.

Te techniki i procedury są tylko częścią narzędzi, które laryngolodzy mają do dyspozycji. W miarę rozwoju medycyny i technologii, laryngolodzy będą nadal adaptować nowe metody i techniki do swojej praktyki.

Laryngolog Warszawa – ULekarzy

W wielu przypadkach pomoc laryngologa jest konieczna. W Warszawie z pomocy wspomnianego specjalisty skorzystać można w centrum medycznym ULekarzy. Centrum zlokalizowane jest na Bemowie. Laryngolodzy udzielają konsultacji, przeprowadzają takie zabiegi, jak podcinanie wędzidełek, konchoplastyka małżowin nosowych dolnych, płukanie uszu i inne.

W centrum ULekarzy skorzystać też można z pomocy takich specjalistów jak kardiolog, dermatolog, dietetyk, ginekolog, internista, neurolog i innych.

Szukasz dobrego laryngologa w Warszawie? Sprawdź: https://ulekarzy.pl/specjalizacje/laryngolog/

(artykuł sponsorowany)