Łąki kwietne cieszą się wśród miłośników ogrodów coraz większą popularnością. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią naturalne kompozycje, a brakuje im czasu na skomplikowaną pielęgnację. Jak stworzyć własną łąkę kwietną?

Jaką mieszankę wybrać?

Przy wyborze mieszanki roślin oprócz wyglądu powinniśmy kierować się warunkami jakie panują na wybranym przez nas miejscu. Dzięki dobraniu gatunków odpowiednich dla danego nasłonecznienia i rodzaju gleby uprawa będzie znacznie prostsza. Możemy zdecydować się na absolutną eksplozję kolorów lub też wybrać kwiaty, które stworzą naturalny element aranżacyjny idealnie wtapiający się w nasz ogród. Możliwości jest naprawdę wiele, a szeroką ofertę łąk kwietnych znajdziemy na stronie sklepdlaogrodu.pl.

Wielbicieli owadów z pewnością zainteresują zestawy zawierające m.in słonecznik, ślazówkę letnią, chabra bławatka, kąkol polny czy jeżówkę purpurową. Rośliny te wabią motyle, pszczoły, trzmiele oraz inne owady zapylające. Dzięki takiej łące nasz ogród stanie się prawdziwym owadzim rajem. Innym ciekawym rozwiązaniem są mieszanki, które oprócz pięknego wyglądu dostarczają pokarmu zimowego dla ptaków śpiewających. Wystarczy jedynie zerwać i obsuszyć główki dojrzałych kwiatów, a następnie zimą rozsypać je w ogrodzie lub karmniku.

Od czego zacząć?

Wybrany przez nas teren należy przekopać tak jak w przypadku zakładania trawnika. Przy odpowiednich warunkach, dobranych pod daną mieszankę roślin, nawożenie nie jest wymagane. Przed wysianiem warto wymieszać nasiona z piaskiem, dzięki czemu równomiernie pokryją całą powierzchnię. Nie należy zasypywać ich ziemią jak w przypadku większości roślin, a jedynie wgnieść je w podłoże. Można do tego wykorzystać np. wał ogrodowy, dzięki któremu gatunki wymagające dużej ilości światła z pewnością zakiełkują. Miłośnicy naturalnych aranżacji mogą wykorzystać swój trawnik. Wystarczy zaprzestać koszenia i dosiać zakupione przez nas nasiona. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku rzadkiego, słabo rosnącego trawnika. Miesiące polecane na założenie łąki kwietnej to marzec, kwiecień, maj i listopad.

Łąka kwietna - piękno i pożytek w jednym

Jak dbać o łąkę kwietną?

W pierwszym okresie wzrostu kluczowe jest nawodnienie. Regularne podlewanie wykluczy przeschnięcie gleby, która powinna być stale wilgotna. W późniejszym okresie nawadniamy ją w zależności od wybranej przez nas mieszanki i podłoża. Niektóre rośliny pojawią się dopiero w kolejnym sezonie wzrostu łąki, dlatego nie powinniśmy martwić się, gdy zauważymy ich nierównomierne rozmieszczenie. Koszenie raz lub dwa razy w roku jest całkowicie wystarczające. Najlepiej robić to, gdy większość roślin zakończy kwitnienie, a więc w czerwcu i w lipcu. Pozostawienie roślin aby przeschły sprawi, że osypią się ich nasiona.  Chwasty najlepiej usuwać ręcznie, a zastosowanie środków chemicznych powinno być ostatecznością. Przekwitniętych roślin nie powinniśmy ścinać. Dzięki temu ich nasiona rozsieją się, a za rok będziemy mogli znów cieszyć się piękną łąką.

Zalety łąki kwietnej

Łąka kwietna wymaga znacznie mniejszego nakładu kosztów niż klasyczny trawnik od którego jest także mniej czasochłonna. Brak potrzeby regularnego koszenia, podlewania i nawożenia sprawia, że decyduje się na nią coraz więcej osób. Jest to również środowisko idealne dla owadów zapylających, a więc doskonały efekt wizualny idzie w parze z wzbogaceniem bioróżnorodności. Obniża także temperaturę gleby zapobiegając nagrzewaniu się jej powierzchni. Łąki kwietne wykorzystywane są także na terenach miejskich. Swoim bogactwem kolorów wzbogacają nierzadko ubogie w zieleń, pełne betonu tereny, tworząc przy tym znacznie lepszy mikroklimat. Łąka kwietna ma mnóstwo zalet i warto zdecydować się na nią w swoim ogrodzie.

(artykuł sponsorowany)