Od czerwca do października Raciborskie Centrum Kultury realizuje projekt, dzięki któremu będą Państwo mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach online, a następnie zobaczyć ich efekty finałowe.

Projekt składa się z czterech bloków tematycznych. Pierwszy to Teatr Jednego Aktora czyli monodram pt. „Szczur bezbarwny” w reżyserii Grażyny Tabor w wykonaniu Marcina Franaszka. Spektakl poprzedzą warsztaty realizowane przez Grażynę Tabor oraz Jerzego Dębinę z  udziałem Aleksandry Tabor. Wprowadzą nas one w arkana pracy z ciałem i ruchem, a także w różne techniki teatralne m.in. impostacja, kompozycja scen, które można wykorzystać nie tylko w pracy aktorskiej.

Drugi blok to Teatr Tańca w reżyserii Manueli Krzykały oraz warsztaty taneczne prowadzone przez Manuelę Krzykałę i Magdalenę Mosek, podczas których będziemy mogli nauczyć się elementów choreografii spektaklu. Motyw przewodni przedstawienia finałowego odnosi się bezpośrednio do odczuć związanych z życiem w okresie pandemii: strachu, samotności, braku kontaktu z drugim człowiekiem. Muzykę do spektaklu tworzy Tomasz Behra.

Trzecia część to Teatr dla Dzieci, w ramach którego zrealizowany będzie bajka edukacyjna dla najmłodszych w reż. Moniki Kubicy-Skaby. Spektakl finałowy będzie prezentowany częściowo w języku angielskim i w tłumaczeniu na język migowy. Podczas warsztatów Moniki Kubicy-Skaby i Julity Bożęckiej dzieci poznają  podstawy pracy w teatrze oraz stworzą elementy scenografii do spektaklu.

Ponadto odbędą się warsztaty z języka angielskiego realizowane przez Edytę Mańkę, które wprowadzą młodych odbiorców w tematykę przedstawienia.  Ostatnia część to warsztaty wokalne i koncert piosenki aktorskiej.

W ramach tej części będą prowadzone przez Joannę Skowyrę  zajęcia z emisji głosu, pracy z tekstem, śpiewu zespołowego, natomiast przez Tomasza Behrę z tworzenia aranży oraz postprodukcji. Finalny koncert odbędzie z udziałem wokalistów RCK.

Formuła warsztatów jest otwarta – zarówno miłośnicy danej ze sztuk posiądą wiedzę, techniki oraz metody, które przydadzą im się w doskonaleniu swojego warsztatu, jak i osoby nie związane z daną dziedziną nauczą się wykorzystywać różne techniki i ćwiczenia w życiu codziennym. Różne sztuki łączymy w jeden projekt-nadając całości rys teatralny. Podsumowaniem projektu będzie materiał video „the best of” prezentujący poszczególne fragmenty bloków tematycznych z ujęciem scen zakulisowych.

O terminach realizacji poszczególnych części będziemy informować na bieżąco.

Szukajcie nas na Facebooku i Instagramie: @raciborskiecentrumkultury.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/672152123639884/

(oprac. wk, źródło: RCK)