Zastanawiasz się nad tym, czy rehabilitacja dla seniorów jest dobrym pomysłem? Wszak nie od dziś wiadomo, że organizm osoby starszej jest podatniejszy na różne urazy oraz choroby. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrana rehabilitacja to klucz do zdrowia.

Ćwiczenia i zabiegi poprowadzone przez doświadczonego terapeutę to niepowtarzalna szansa na poprawę zdrowia, samopoczucia i kondycji, a także na utrzymanie samodzielności i możliwie pełnej sprawności na dłużej.

Czy warto prowadzić rehabilitację dla seniorów?

Zastanawiasz się nad tym, czy rehabilitacja dla seniorów jest dobrym pomysłem? Wszak nie od dziś wiadomo, że organizm osoby starszej jest podatniejszy na różne urazy oraz choroby. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że odpowiednio dobrana rehabilitacja to klucz do zdrowia. Ćwiczenia i zabiegi poprowadzone przez doświadczonego terapeutę to niepowtarzalna szansa na poprawę zdrowia, samopoczucia i kondycji, a także na utrzymanie samodzielności i możliwie pełnej sprawności na dłużej. Choć starość stereotypowo kojarzy się z nicnierobieniem i siedzeniem przed telewizorem, wcale nie musi ona taka być. Pomimo dojrzałego wieku nadal możliwe jest cieszenie się życiem, między innymi poprzez uczestniczenie w różnego rodzaju ćwiczeniach i rehabilitacji, dostosowanych do potrzeb osób w podeszłym wieku.

Czy rehabilitacja dla seniora ma sens?

Ruch odgrywa ważną rolę w życiu każdego człowieka, bez względu na jego wiek. Oczywiście na każdym etapie rozwoju może on przybierać różną formę. Nie można wszak oczekiwać tego, aby schorowany siedemdziesięciolatek wykonywał pewne ćwiczenia równie sprawnie co dwudziestolatek. Wraz z wiekiem pojawiają się różne ograniczenia, takie jak choroby, osłabienie organizmu, szybciej pojawiające się zmęczenie itd. U seniorów, których dotknęły tego typu problemy, świetnie sprawdza się rehabilitacja. Nie ma znaczenia, czy prowadzona jest ona w domu, czy w specjalistycznym ośrodku (np. takim, jak Szpital Rehabilitacyjny w Popielówku). Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zabiegi pomagają w:

  • powrocie do zdrowia,
  • usprawnieniu organizmu,
  • powrocie do samodzielnego funkcjonowania,
  • zmniejszeniu dyskomfortu związanego z różnymi chorobami.

Aby była skuteczna, rehabilitacja musi odbywać się pod okiem specjalisty. To on pokaże ćwiczenia i będzie czuwał nad prawidłowych ich wykonywaniem. To przekłada się na najlepsze możliwe efekty, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów.

Jakie korzyści daje prowadzenie rehabilitacji u seniorów?

Czy ćwiczenia i zabiegi fizykalne mogą przynieść realne korzyści dla osób starszych? Oczywiście, że tak. Warunkiem jest jednak, aby były one dobrane do indywidualnych potrzeb i wykonywane przez specjalistę (zabiegi) lub pod jego okiem (ćwiczenia). Korzyści dla seniorów to między innymi:

  • pozbycie się bólu,
  • poprawa lub zachowanie samodzielności i sprawności,
  • polepszenie zdrowia i ogólnego samopoczucia,
  • poprawa kondycji.

Podeszły wiek nie jest przeszkodą do podejmowania aktywności oraz ćwiczeń. Warto pamiętać o tym, że nie ma osób zbyt starych na rehabilitację i nieodłącznie się z nią wiążącą poprawę jakości życia.

Dobry ośrodek rehabilitacyjny – jak go wybrać?

Aby ćwiczenia i zabiegi były dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb seniora, powinien je zlecać specjalista. Jego opieka daje gwarancję, że wszystko odbywa się zgodnie ze sztuką i jest bezpieczne dla organizmu. Jeśli chcesz wybrać dobry ośrodek rehabilitacyjny, zwróć uwagę na to, czy ma on doświadczenie w pracy z osobami starszymi. Warto także sprawdzić, jaką ma renomę i opinie. Miejscem wartym rozważenia jest Szpital Rehabilitacyjny w Popielówku. Nie tylko zatrudnia on doświadczonych specjalistów, ale także zdaje sobie sprawę z różnych potrzeb osób starszych. Kolejnym atutem tego miejsca jest fakt, że ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu może zaoferować pacjentom pobyty z refundacją.

Warto prowadzić rehabilitację u seniora

Staraliśmy się wyjaśnić, że rehabilitacja u seniora zdecydowanie jest dobrym pomysłem. O aktywność warto zadbać w każdym wieku! Specjalnie dobrane do potrzeb danej osoby ćwiczenia otwierają drzwi do wielu korzyści nie tylko dla ciała, ale i dla duszy.

Przy okazji warto sprawdzić najlepszy sprzęt do rehabilitacji.