Koła zębate stanowią jeden z najważniejszych elementów przeróżnych mechanizmów. Odgrywają one znaczącą rolę jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie maszyn czy urządzeń, ponieważ bez nich niemożliwe byłoby działanie kluczowych podzespołów. Głównym atutem kół zębatych jest nie tylko ich uniwersalność, ale także wytrzymałość oraz niezawodność.

Kluczem do sukcesu jest najczęściej wybór odpowiedniego rodzaju koła zębatego, a także zadbanie o jego prawidłowy montaż. Z tego powodu warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, zwracając szczególną uwagę na specyfikację poszczególnych kół zębatych do maszyn. Czym się charakteryzują, jak wyglądają, jakie rodzaje wyróżniamy? Sprawdźmy to!

Jak wyglądają koła zębate?

Koło zębate to po prostu okrągły dysk, który posiada regularne nacięcia znajdujące się na całym jego obwodzie. To właśnie te nacięcia nazywamy zębami i spełniają one bardzo ważne funkcje. Na koło zębate składają się ponadto takie elementy, takie jak choćby piasty, wieniec zębaty czy w przypadku większości kół – specjalny łącznik. Warto wspomnieć też o tym, co znajduje się między poszczególnymi zębami, a więc o tzw. wrębach. Koła zębate są zbudowane w taki a nie inny sposób, aby ze sobą współpracować, tworząc tzw. przekładnię zębatą. Dzięki temu w momencie obrotu przenoszą one ruch i generują tym samym moc, która jest kluczowa przy pracy przeróżnych urządzeń. Koła zębate wykorzystywane są m.in. w maszynach rolniczych, energetyce, górnictwie, sprzęcie AGD, branży transportowej i ogólnie pojętym przemyśle wytwórczym. Spory wybór kół zębatych i nie tylko można znaleźć na stronie: https://sklep.komerc.pl/kategoria-produktu/kola/

Koła zębate do maszyn – czym się charakteryzują?

Koła zębate do maszyn są niezwykle odporne na duże obciążenia, mogą pracować stale w trudnych warunkach, a bardzo trwały materiał, z którego są zbudowane powoduje, że wykazują się długą żywotnością. Na uwagę zasługuje ich niezawodność oraz wysoka precyzja, która daje gwarancję tego, że wszystko będzie działać tak, jak powinno. Można wyróżnić kilka rodzajów kół zębatych, w tym podstawowy podział sprowadza się do wyszczególnienia kół zębatych walcowych i stożkowych. Koła zębate walcowe z uzębieniem prostym są elementami czynnymi przekładni zębatych ale mogą również współpracować z listwą zębatą. Można je podzielić na koła z piastą oraz koła bez piasty tzw. płaskie. Koła stożkowe z kolei są elementem przekładni kątowych i są stosowane są tam gdzie konieczna jest zmiana kierunku przekazania mocy. Można je podzielić na koła o zębach prostych lub skośnych.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Wybierając koło zębate do maszyn trzeba zwrócić szczególną uwagę na kilka zasadniczych elementów. Do najważniejszych aspektów należą z całą pewnością takie cechy jak wielkość modułu, średnica zewnętrzna, średnica podziałowa, szerokość koła, wymiary piasty czy otworu pod wałek. Bardzo ważna jest też liczba zębów na danym kole oraz wielkość przełożenia. Wszystko po to, aby ruch odbywał się płynnie i tym samym można byłoby mówić o wysokiej wydajności. Wszystkie koła są znormalizowane ale nie można pominąć takich parametrów geometrycznych jak: szerokość i wysokość zęba oraz jego kształt, moduł, a także współczynnik korekcji.

(artykuł sponsorowany)