Nowoczesne budownictwo wymaga nieszablonowych rozwiązań. Dotyczy to również obszaru instalacyjnego, a przede wszystkim grzewczego. Głównym zadaniem współczesnych domów jest wysoka efektywność energetyczna. Aby spełnić ten warunek, dom musi być wyposażony w wydajne źródło ciepła. Co się kryje pod tym stwierdzeniem?

Rozwiązań na rynku jest wiele, ale Polacy nadal najbardziej ufają kotłom na paliwo stałe. Mają też do tego podstawy. Kotły zasilane ekogroszkiem bądź pelletem nie przypominają już tradycyjnych kopciuchów. Spełniają wszystkie warunki współczesnej energetyki, włączenie z restrykcyjnymi normami emisyjnymi. Nowoczesne instalacje muszą się też charakteryzować wysokim komfortem eksploatacji. Również w tym aspekcie kotły na paliwo stałe wyróżniają się ciekawymi rozwiązaniami.

Ponadto, wbrew ogólnym opiniom, kocioł na paliwo stałe można zastosować w instalacjach o obiegu zamkniętym, które są charakterystyczne dla nowoczesnych rozwiązań. Aby jednak można było zastosować kocioł na paliwo stałe w instalacji zamkniętej, musi być ona koniecznie wyposażona w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła z kotła w przypadku przekroczenia w nim dopuszczalnej temperatury. Najczęściej stosuje się tak zwaną wężownicę schładzającą z zaworem termostatycznym.

Wśród zalet kotłów na paliwo stałe trzeba również wymienić możliwość współpracy z ogrzewaniem podłogowym, które jest powszechnie stosowane we współczesnych budynkach. Dlaczego kocioł na pellet lub ekogroszek to idealne dopełnienie nowoczesnej instalacji c.o.? Poniżej rozwijamy wymienione wcześniej argumenty!

Po pierwsze ekologia

O ekologiczność kotłów na paliwo stałe dba certyfikat Ecodesign. Rozporządzenie to narzuca restrykcyjne normy emisyjne oraz sprawnościowe. W taki sposób ograniczana jest emisja szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Wprowadzono również pojęcie sezonowej efektywności energetycznej. Jest to parametr uwzględniający pracę pieca na pellet bądź ekogroszek zarówno z mocą maksymalną jak i obniżoną. W taki sposób, możemy rzetelnie ocenić możliwości pieca 5 generacji.

Po drugie ekonomia

Specyfika pelletu i ekogroszku, ekoprojekt oraz specyfika technologiczna nowoczesnych kotłów 5 klasy (sprawdź najnowocześniejsze kotły 5 klasy) na paliwo stałe wpływają nie tylko na ekologiczność tych urządzeń ale również na ekonomię. Jest to czynnik, który ma równie duże znaczenie dla współczesnych budynków. Dla przykładu, koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej za pomocą kotła na ekogroszek to około 0,14 zł. Jest to najniższa stawka, wśród wszystkich urządzeń grzewczych dostępnych na rynku.

Automatyka i nie tylko

Kotły na paliwo stałe to urządzenie w pełni zautomatyzowane. Jest to realizowane m.in. poprzez zastosowanie podajników, które ograniczają ingerencję użytkownika w eksploatację. Dzięki temu, naszym jedynym obowiązkiem jest uzupełnienie zasobnika, raz na kilka dni. Ponadto, sterowanie procesem spalania z poziomu urządzeń mobilnych również nie stanowi problemu.

Wbrew powszechnym opiniom, kotły na paliwo stałe mogą też współpracować z ogrzewaniem podłogowym, mimo różnic w charakterystyce pracy. Aby taki układ miał rację bytu, należy w nim zastosować zawór mieszający, który dostosuje temperaturę wody w układzie.

Jak widać, cechy charakteryzujące nowoczesne ogrzewnictwo pokrywają się z tymi opisującymi kotły na paliwo stałe 5 klasy. Kotły zasilane pellet (np. Defro) lub ekogroszkiem są obecnie najchętniej wybieranym źródłem ciepła i nic nie wskazuje na to, że miałoby się to zmienić.