Stając przed wyborem odpowiedniej rasy psa często towarzyszą nam sprzeczne emocje. Z jednej strony odczuwamy radość, a z drugiej lęk: jak z tak długiej listy wybrać tego odpowiedniego? Wybierając rasę nie należy kierować się wyłącznie wyglądem pupila, ale przede wszystkim jego usposobieniem i potrzebami!

Ogromna ilość ras czworonogów może przytłoczyć niewprawionego Zwierzoluba. Dr Lucy podpowiada, w jaki sposób wybrać odpowiednią rasę psa dla danej osoby:

Twój Tryb życia ma znaczenie!

Nie ma wątpliwości, że każdy pies potrzebuje codziennej aktywności fizycznej, ale skala zapotrzebowania na nią jest różna w zależności od rasy. Więcej ruchu nie zawsze znaczy lepiej – istnieją rasy psów, którym wystarczy krótki spacer kilka razy dziennie, a większość dnia z chęcią spędzą w swoim legowisku bądź na kanapie. I nie ma w tym nic złego! Codzienna rutyna powinna być dopasowana do czworonoga i jego potrzeb.

Czas – ile będziesz mógł go poświęcić?

Każdy pies wymaga uwagi. Jeżeli planujesz mieć swojego Zwierza, musisz zarezerwować dla niego trochę czasu – spacery, zabawa czy pielęgnacja to tylko kilka z podstawowych sposobów nawiązywania relacji ze swoim czworonożnym przyjacielem. Pamiętaj, że są rasy, które potrzebują znacznie więcej zaangażowania od innych. Jeśli, na przykład, planujesz psa z dłuższą sierścią, musisz wygospodarować więcej czasu na… sprzątanie!

Wielkość psa ma znaczenie!

O tak! Zwłaszcza wtedy, kiedy szukasz psa, któremu nie będzie przeszkadzać mieszkanie w bloku czy kawalerce. Każdy Zwierz potrzebuje własnej przestrzeni. Wyposażenie i wyprawka pupila również potrafią zajmować dużo miejsca. Jeżeli czworonóg będzie przebywał z dziećmi czy osobami starszymi – lepiej, aby nie był ciężki ani zbyt duży. Oczywiście rozmiar psa nie powinien być jedynym wyznacznikiem decyzji, jaką podejmiemy. Warto jednak zastanowić się, jakie faktycznie mamy możliwości na jego przyjęcie.

Pies też ma swoją osobowość

Już we wczesnym etapie rozwoju szczeniaka można zaobserwować pewne cechy, które wyróżniają go na tle innych. Do tego nie trzeba być specjalistą! Wystarczy przyglądać się mu z uwagą, by wśród grupy dostrzec jej lidera, największego rozrabiakę czy najspokojniejszego malucha. Rasa Zwierza to jedno, natomiast jego osobowość – to zupełnie odrębna kwestia!

Wybór odpowiedniego czworonoga to niełatwe zadanie. Przy wyborze psa kieruj się przede wszystkim jego potrzebami i temperamentem. Zastanów się, czy na pewno będziesz w stanie im wszystkim podołać. A później ciesz się z czasu spędzonego ze swoim pupilem!

Wierzę, że podejmiecie słuszne decyzję. Powodzenia!

(artykuł sponsorowany)