Księga wieczysta to bez wątpienia jeden z najważniejszych dokumentów w kontekście każdej nieruchomości, niezależnie od jej przeznaczenia czy statusu prawnego.

Wielu z pewnością spotkało się już z tym pojęciem, a nawet miało okazję przeglądać księgę wieczystą, ale nie wszyscy wiedzą, z czym dokładnie się to wiąże i przede wszystkim, w jaki sposób można uzyskać dostęp do konkretnej księgi. Z tego powodu warto przyjrzeć się temu nieco bliżej i sprawdzić, jak znaleźć księgę wieczystą online przy pomocy dostępnych narzędzi.

Sprawdzenie zawartości księgi wieczystej to jedna z pierwszych rzeczy, jakie należy zrobić, jeżeli ma się w planach zakup danej nieruchomości, ale nie tylko. Do niedawna jedynym sposobem na to, aby zapoznać się z treścią konkretnej księgi, było zwrócenie się ze stosownym wnioskiem do właściwego sądu rejonowego, który następnie udostępniał dokument do wglądu. W tej chwili jednak sprawa jest o wiele prostsza, niż kiedykolwiek. Zobaczmy, w czym rzecz i jak znaleźć księgę wieczystą przez Internet!

Do czego służy księga wieczysta?

Księga wieczysta zawiera szczegółowe informacje dotyczące stanu prawnego danej nieruchomości. Jest podzielona na cztery podstawowe działy, a w każdym z nich możemy znaleźć dane, które mają dla nas znaczenie w kontekście zakupu konkretnego mieszkania, domu, gruntu itd. Pierwszy dział dotyczy własności nieruchomości oraz użytkowania wieczystego, drugi informacji odnośnie do właściciela/właścicieli nieruchomości, a także jej stanu prawnego. W trzecim mamy dane związane z prawami, roszczeniami i ograniczenia na nieruchomości, a więc wszelkimi służebnościami, prawem pierwokupu, odkupu, najmem, dzierżawą, jak i postępowaniem komorniczym. Dział czwarty dotycz hipotek ustanowionych na nieruchomości. Wszystkie te informacje mogą pomóc nam w podjęciu decyzji co do nabycia nieruchomości lub rezygnacji z takiego ruchu. Co ważne, z każdą księgą wieczystą możemy zapoznać się bezpłatnie, a wszystkie tego rodzaju dokumenty są w pełni jawne, o ile znamy oczywiście numer danej księgi.

Księga wieczysta – jak znaleźć online?

Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się z treścią księgi wieczystej online, bez konieczności wychodzenia z domu, składania jakichkolwiek wniosków i czekania w kolejkach. Jest to możliwe przede wszystkim za pośrednictwem strony: www.ksiegiwieczyste.pl, gdzie znajduje się aż 99,5% ksiąg wieczystych przeniesionych do elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Do konkretnej księgi wieczystej możemy dotrzeć nawet jeśli nie znamy jej numeru, a to za sprawą tego, że wystarczy posiadać chociaż podstawowe dane, czyli dane adresowe albo numer działki. Wszystko to pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu i energii, szczególnie jeżeli musimy załatwić to szybko i bez zbędnych formalności.

(artykuł sponsorowany)