Przekonaj się, co zrobić, aby nawet w chłodniejsze dni twoja skóra pozostała zdrowa, dobrze nawilżona i pełna blasku.

1. Dobrze nawilżaj skórę

Nawilżanie skóry w chłodniejsze dni jest niezwykle ważne. Na dobrze nawilżonej skórze zmarszczki są o wiele mniej widoczne, a do tego lepiej broni się ona przed infekcjami czy podrażnieniami. Jesienią stosuj na co dzień serum lub krem z kwasem hialuronowym, a jeśli masz suchą skórę, upewnij się, że w kremie są też lipidy albo ceramidy.

A gdy zaczną grzać kaloryfery, nie zapominaj o stosowaniu nawilżacza powietrza. Ciepłe powietrze z kaloryferów bardzo wysusza skórę. Mimo niższych temperatur nie zapominaj też o piciu dużych ilości wody, aby nawilżyć skórę od środka.

2. Dbaj o dietę

Jesienią i zimą łatwiej o niedobory, bo trudniej w diecie o super bogate w witaminy i minerały warzywa oraz owoce. Aby zapewnić sobie ich odpowiednią ilość, włącz do diety kiszonki, a także inne sezonowe warzywa, takie jak dynia. Jesienią nie zapominaj też o zdrowych źródłach białka, takich jak chude mięso, ryby, jaja czy nabiał, zdrowych olejach, takich jak oleje roślinne oraz orzechach w diecie.

Mimo że w chłodniejsze i krótsze dni możesz mieć ochotę na słodkie, unikaj nadmiaru słodyczy. Cukier prowadzi do procesu zwanego glikacją w skórze, który przyspiesza jej starzenie.

3. Pamiętaj o złuszczaniu

Gdy robi się chłodniej, Twoja skóra zaczyna wytwarzać więcej sebum. Może to sprzyjać łatwiejszemu zatykaniu porów czy powstawaniu krostek. Właśnie dlatego raz w tygodniu delikatnie złuszczaj skórę peelingami z kwasami owocowymi. Jeśli masz tendencję do powstawania niedoskonałości, możesz stosować na noc kremy z delikatnymi kwasami złuszczającymi, na przykład salicylowym.

4. Stymuluj kolagen

To dobra rada nie tylko na jesień, ale na cały rok. Kolagen to jedno z najważniejszych białek w skórze, które odpowiada za jej jędrności, gładkość i młody wygląd. Jednak z wiekiem zaczyna ubywać go w Twojej skórze. Możesz jednak pobudzać swoją skórę do jego produkcji albo uzupełniać w niej jego ubytki.

Oto, jak najlepiej to robić:

  • Masaże – na przykład kobido, a także joga twarzy, pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Silniejszy efekt uzyskasz oczywiście po tych profesjonalnych, ale nawet te domowe wpływają korzystnie na produkcję kolagenu.

  • Nakłuwanie – rollery, mezoterapia, zabiegi z dermapenem. Mikronakłuwanie także pobudza produkcję kolagenu, nawet to „bezpieczne” wykonywane w domu specjalnie do tego przeznaczonymi rollerami z mikroigłami.

  • Kremy z retinolem – a także wszelkie zabiegi na bazie retinolu intensywnie pobudzają produkcję kolagenu.

  • Kolagen do picia – potrafi on uzupełniać kolagen, który Twoja skóra traci wraz z wiekiem. Kolagen do picia na skórę wyraźnie ją ujędrnia oraz spłyca drobne zmarszczki, na przykład pod oczami. Możesz zdecydować się na kolagen w proszku do picia lub kolagen w tabletkach czy musujących kapsułkach. Kolagen do picia możesz dodawać do wody, kawy albo smoothie. Bardzo ważne jest jednak, aby pić go regularne. Kolagen do picia widoczne efekty przynosi po kilku tygodniach regularnego stosowania.

(artykuł sponsorowany, fot. pixabay.com/DanaTentis)