Czym kierować się podczas wyboru projektu domu? To pytanie nieobce większości osób, które stoją przed podjęciem tej ważnej decyzji.

Optymalne dopasowanie koncepcji sprawi, że budynek będzie wygodny i funkcjonalny podczas bieżącej eksploatacji, a zarazem zaspokoi nasze codzienne potrzeby. Na co zwrócić uwagę, przeglądając gotowe propozycje z kolekcji pracowni projektowej?

Optymalny metraż domu

Prawidłowe określenie idealnej wielkości domu to podstawa, jeśli zależy nam na późniejszym komforcie użytkowania wnętrz. Aby budynek był dla nas wygodny, nie może być ani za duży, ani za mały. Dla standardowej rodziny 2+2 dobrym wyborem będzie obiekt o metrażu 100-150 m2 powierzchni użytkowej. Powinien oferować prywatne sypialnie dla wszystkim domowników, jak również część wspólną – salon, kuchnię, jadalnię, łazienki oraz gospodarczą – kotłownię, schowek czy pralnię.

Jeżeli posiadamy samochód, warto rozważyć projekt domu z jedno- lub dwustanowiskowym garażem w bryle budynku. A może mamy zwyczaj gromadzenia dużych ilości zapasów i przydatnych rzeczy? W takiej sytuacji zadbajmy, by w koncepcji ujęte były pomieszczenia takie, jak: duża spiżarnia przy kuchni, duża garderoba w strefie wejścia lub w każdej sypialni, dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, czy nawet strych lub poddasze do adaptacji . Przemyślmy także możliwość dodatkowego pokoju, który – w zależności od potrzeb – będzie przeznaczony dla gości lub zaaranżowany na domowy gabinet.

Dopasowanie projektu do działki

Kolejnym ważnym aspektem jest dopasowanie projektu domu do posiadanej działki. Przede wszystkim jego podstawowe parametry, mi.in:  wysokość w kalenicy, szerokość elewacji frontowej, kształt i kąt nachylenia dachu muszą być zgodne z zapisami MPZP lub WZ dotyczącymi naszej posesji. Koncepcja powinna odpowiadać naturalnym uwarunkowaniom działki – jej ukształtowaniu i nachyleniu. Musi ona także pozwolić na zachowanie minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicami nieruchomości gruntowej.

Upewnijmy się również, czy wybrany projekt domu umożliwia jego optymalną lokalizację względem kierunków świata. Jeżeli chcemy w pełni korzystać z dobrodziejstw światła i słońca warto, aby strefa dzienna była skierowana w stronę południową lub zachodnią, natomiast nocna i gospodarcza – na północ lub wschód. Warto przeanalizować która z wersji wymarzonego i wybranego projektu – podstawowa, czy lustrzane odbicie – będzie korzystniejsza. 

Dom wybrany na miarę naszych potrzeb

Każda rodzina ma nieco inne potrzeby, które powinny być uwzględniane podczas wyboru projektu domu. Lubimy prowadzić bujne życie towarzyskie? Zdecydujmy się na budynek dwukondygnacyjny – z poddaszem użytkowym bądź piętrowy, który zapewni niezbędny spokój domownikom wypoczywającym w części nocnej. A może chcemy uniknąć codziennego pokonywania schodów lub zależy nam na ograniczeniu barier komunikacyjnych, ponieważ w domu mają zamieszkać starsze osoby? W takiej sytuacji nasze potrzeby najlepiej zaspokoi projekt domu parterowego.

Zastanówmy się, czy w budynku nie powinny znaleźć się dodatkowe pomieszczenia, które w razie potrzeby będzie można  zaadaptować na kolejne sypialnie czy przestrzeń do prowadzenia działalności gospodarczej. Weźmy pod uwagę także koszt budowy i późniejszej eksploatacji budynku. Jeżeli poszukujemy oszczędności, wybierzmy nieduży projekt domu o nieskomplikowanej bryle, który będzie niedrogi w wykonaniu i utrzymaniu. Przygotowaliśmy spore fundusze na realizację przedsięwzięcia, a wysokość przyszłych rachunków nie ma dla nas większego znaczenia? Rozważmy budowę okazałego domu, który będzie wyjątkowo reprezentacyjny, a przy tym niezwykle przestronny i komfortowy dla dużej rodziny. 

Wybór optymalnie dobranego projektu ma ogromny wpływ na nasze zadowolenie z użytkowania budynku. Powinien być on dostosowany do potrzeb oraz możliwości finansowych inwestora, a zarazem zapisów lokalnego prawa i indywidualnych warunków na działce. W kolekcji pracowni projektowej dostępnych jest wiele propozycji, spośród których bez trudu wybierzemy rozwiązanie zgodne z najważniejszymi kryteriami doboru idealnego projektu domu.

Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: MURATOR – projekty domów w ramach Polskiego Ładu https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-polski-lad/