Sprawa o unieważnienie kredytu frankowego nie jest prosta i wymaga wsparcia doświadczonej i profesjonalnej kancelarii adwokatów lub radców prawnych, która może sprawić, że nasze szanse na wygrana wzrosną.

Wybór ten nie jest jednak łatwym zadaniem, szczególnie teraz, kiedy na mocy orzeczenia TSUE coraz więcej osób decyduje się pozywać banki, co prowadzi do powstawania nowych, niedoświadczonych kancelarii pozbawionych kompetencji. Jak zatem wybrać kancelarię by sprawnie uzyskać unieważnienie kredytu we frankach?

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Stojąc przed wyborem kancelarii warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych czynników, które mogą zagwarantować nam, że podejmiemy współpracę z pełnomocnikiem posiadającym odpowiednie doświadczenie, wiedzę i sukcesy na polu frankowym.

Wraz z naszym partnerem portalem BiznesNews24.PL stworzyliśmy listę kryteriów, które powinniśmy brać pod uwagę:

 • wybór kancelarii adwokackiej bądź radcowskiej, która specjalizuje się wyłącznie w sprawach frankowych,
 • wybór kancelarii która w sposób jasny i obszerny przedstawia swoje sukcesy jawnie na stronie internetowej,
 • warto wybrać kancelarie która sprawy Frankowiczów prowadzi minimum od 2015/2016 r.,
 • najlepsze Kancelarie Frankowe posiadają obecnie ok 300-400 korzystnych wyroków w sprawach frankowych,
 • unikanie kancelarii-spółek z o.o., pośredników korzystających z usług handlowców,
 • ograniczenie zaufania do opinii „użytkowników” Google, które mogą zostać wykupione przez kancelarię,
 • zorientowanie się, czy dana kancelaria na bieżąco publikuje wyroki oraz podaje sygnatury spraw,
 • sprawdzenie jak szybko dana kancelaria zdobywa wyroki,
 • unikanie premii za sukces od korzyści liczonych jako spadek salda kredytu w przypadku unieważnienia umowy.

Dlaczego nie warto ufać kancelariom, które są spółkami z o.o.?

Ogromnym zagrożeniem dla każdego frankowicza walczącego o swoje prawa w sądzie są firmy, które jedynie podszywają się pod prawdziwe kancelarie. Zazwyczaj są to firmy odszkodowawcze, które przebranżowiły się, by móc świadczyć swoje usługi kredytobiorcom frankowym. Działalność taką łatwo poznać, ponieważ jest ona prowadzona, jako spółka z o.o., jednak reklamy takich firm będą starały się wywrzeć wrażenie, że są to pełnoprawne kancelarie prawne.

Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja, ponieważ spółki takie nie mają obowiązku spełnienia szeregu wygórowanych prawniczych norm etycznych. Mogą one również w dowolny sposób kształtować swoje wynagrodzenie za prowadzoną sprawę. Może się nawet zdarzyć, że osoby tam zatrudnione nie będą miały żadnego prawniczego wykształcenia.

Prowadzenie działalności, jako spółka z o.o. zapewnia podmiotowi również ograniczoną odpowiedzialność w razie błędu, a sama firma nie musi posiadać ubezpieczenia, które jest niezbędne w przypadku kancelarii adwokatów i radców prawnych.

Jak korzystać z rankingów kancelarii frankowych?

Jedną z list, którą powinien sprawdzić każdy frankowicz poszukujący doświadczonego pełnomocnika, jest ranking kancelarii frankowych. Jego czytanie nie jest jednak oczywiste i nie powinno być brane zbyt dosłownie. Dobrze jest również poszukiwać informacji z lat 2016-2018, kiedy sprawami o kredyt frankowy zajmowały się nieliczne kancelarie, które obecnie mogą poszczycić się ogromnym doświadczeniem i sporą liczba wygranych spraw na swoim koncie. Oczywiście wszystkie dane i informacje z ubiegłych lat warto także zestawić z bieżącymi osiągnięciami kancelarii.

Dlaczego jedna specjalizacja jest taka cenna?

Najlepszym wyborem dla każdego, kto poszukuje prawdziwych specjalistów z dziedziny kredytów frankowych jest kancelaria, która ściśle specjalizuje się tylko w tej dziedzinie. Będzie to oznaczało, że kancelaria ta zajmuje się wyłącznie prowadzeniem spraw frankowych i jest dobrze zaznajomiona z odpowiednimi strategiami oraz obecnym orzecznictwem.

Czasem zdarza się również, że będzie ona przyjmowała niezwykle podobne sprawy przeciw bankom i instytucjom finansowym. Wybór taki będzie zdecydowanie lepszy niż kancelaria, która obsługuje równocześnie sprawy kredytów frankowych, rozwody, obsługę prawną firm oraz upadłości konsumenckie.

Cenna wiedza z forum dla frankowiczów i złudne opinie Google

Jeśli obawiasz się, że Twoja wiedza na temat kancelarii frankowych oraz samego tematu kredytów w CHF jest zbyt mała to dobrym pomysłem będzie odwiedzenie forum dla frankowiczów, gdzie znajduje się spor dawka cennej wiedzy i porad. Znajdziesz tam wiele informacji o kancelariach oraz historiach spraw, które bez wątpienia pomogą Ci podjąć decyzję.

Zdecydowanie mniej pewnym i szczerym źródłem wiedzy o kancelariach frankowych są opinie Google. Niestety jest to miejsce bardzo łatwe do zmanipulowania, przez co informacje o kancelariach tam zawarte mogą być przekłamane. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym szybko można sprawdzić, czy opinie są prawdziwe. Dobrze jest wiedzieć, że niewielu klientów decyduje się wystawić opinię, dlatego też, jeśli natrafisz na kancelarię, która w ciągu 2 lat uzyskała około 150 ocen, to możesz zakładać, że są to wykupione wpisy.

Jak szybko kancelaria powinna uzyskiwać wyroki w sprawach frankowych?

Kolejnym istotnym wskaźnikiem, który pozwala wyodrębnić doświadczoną kancelarię frankowa o tych nieposiadających większego profesjonalizmu jest informacja dotycząca szybkości uzyskiwania wyroków w sprawach frankowych.

Nie chodzi tu jednak o jednostkowy szybko uzyskany wyrok, lecz o serie wyroków. Jeśli na stronie kancelarii przeczytasz, że uzyskuje ona wyroki w pierwszej instancji w czasie 6, 9 lub 12 miesięcy, a w drugiej instancji w przeciągu 2 lat to masz pewność, że jest to kancelaria godna uwagi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?

Wyżej opisane kryteria są niezwykle istotne w przypadku poszukiwań dobrej kancelarii frankowej. Nie są to jednak jedyne aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę, Co jeszcze powinno nas zainteresować na chwilę przed podpisaniem umowy?

 • Dopilnowanie, by kancelaria wyznaczyła nam własnego adwokata lub radcę prawnego. Będzie to ogromne ułatwienie w przypadku wszelkich niezbędnych konsultacji.
 • Przystąpienie do dokładnej analizy umowy kredytowej. Wiele profesjonalnych kancelarii świadczy takie usługi bezpłatnie, jeszcze przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. Pozwala to na wstępne oszacowanie wynagrodzenia kancelarii oraz roszczeń frankowicza.
 • Zaaranżowanie spotkania z prawnikiem przed podpisaniem umowy. Umożliwia to sprawdzenie rzetelności prawników pracujących dla danej kancelarii. W trakcie takiego spotkania warto również poprosić o wzór umowy z klientem, jaki obowiązuje w kancelarii, co pozwoli sprawdzić, czy jest ona czytelna i zrozumiała.
 • Ustalenie wynagrodzenia i upewnienie się, że koszty zawarte w umowie są całościowe i stanowią pełne wynagrodzenie prawnika. Dobrze byłoby, gdyby rozliczenie miało miejsce po wygranej sprawie, a pełnomocnik brał również udział w egzekucji naszego roszczenia.
 • Upewnienie się, ze kancelaria przewiduje zastępstwo procesowe na wypadek absencji prawnika.

Artykuł stworzony przy współpracy z partnerem portalem https://biznesnews24.pl

Źródło: https://biznesnews24.pl/kancelarie-frankowicze/

(artykuł sponsorowany)