Dobrej jakości farba fasadowa nie blaknie, nie łuszczy się, ani nie brudzi. Jeśli wybierze się markowy produkt, właściwie dopasuje go do malowanej powierzchni i odpowiednio przygotuje podłoże, to elewacja budynku będzie estetycznie wyglądać przez wiele lat.

Elewacja powinna przez wiele lat wyglądać świeżo i czysto. Jeśli się ubrudzi, nie powinno być problemu z jej umyciem. Farba fasadowa w puszcze powinna być gęsta, natomiast po jej zamieszaniu, powinna zrobić się nieco bardziej rzadka, aby była łatwiejsza do rozprowadzania. Nie oznacza to jednak, że może kapać z wałka. Za dobrą farbę elewacyjną mającą wszystkie zalety trzeba zapłacić swoją ceną, ale gwarantuje ona dobry efekt na wiele lat.

Farby fasadowe winylowe

Winylowe farby fasadowe niegdyś były bardzo popularnym produktem, ale dzisiaj praktycznie wyparły je z rynku farby akrylowe. Zalicza się je do farb dyspersyjnych, których rozpuszczalnikiem jest woda. Są one nasiąkliwe i jednocześnie stawiają duży opór parze wodnej. Mają ograniczoną odporność na substancje chemiczne zawarte w wodzie i powietrzu. Ponadto nie są odporne na grzyby, pleśń i uszkodzenia mechaniczne. Cechuje się również gorszą przyczepnością, podczas wysychania dużą kurczliwością.

Farby fasadowe akrylowe

Farby akrylowe, które można kupić między innymi na https://www.bricoman.pl/, są najpopularniejszymi produktami. Ich głównym składnikiem jest żywica akrylowa organiczna. Mają one niedużą nasiąkliwość, więc ich podatność na zabrudzenia jest wysoka. Po naniesieniu na daną powierzchnię, tworzą elastyczne powłoki w głównej mierze o powierzchni matowej. Nadają się na podłoża mineralne i organiczne, z wyjątkiem wapiennych oraz silikatowych.

Farby fasadowe silikonowe

Farby silikonowe są produktami hydrofobowymi, co oznacza, że woda nie jest przez nie wchłaniana tylko spływa po ścianie budynku. Dzięki temu zwiększa się trwałość elewacji i zmniejsza tendencja do brudzenia. W przypadku farb fasadowych silikonowych hydrofobowość nie oznacza, że nie są one paroprzepuszczalne. Dzięki porowatej strukturze możliwe jest uzyskaniu efektu dyfuzji pary wodnej ze ścian.

Farby fasadowe akrylowo-silikonowe

Farby elewacyjne akrylowo-silikonowe łączą zalety farb akrylowych i silikonowych. Produkty tego typu są nieco mniej chłonne i bardziej paroprzepuszczalne od akrylowych. W sprzedaży można znaleźć także farby akrylowo-silikonowe rozpuszczalnikowe, które są bardzo odporne na szorowanie i samooczyszczające się. Ponadto można nimi malować także w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza.

Farby fasadowe wapienne

Farby fasadowe wapienne są sprzedawane jako produkt gotowy do użycia lub mają konsystencję pasty, którą należy rozrobić z odpowiednią ilością wody i ewentualnie pigmentem koloryzującym. Nie zawierają domieszek organicznych w postaci żywic. Mają bardzo dużą chłonność, a więc słabo chronią przed wodą deszczową. Efektem tego jest podatność na zabrudzenia. Tworzą one natomiast powłokę o wysokiej paroprzepuszczalności i pozwalają ścianom oddychać.

(artykuł sponsorowany)