Fotografowanie w nocy to duże wyzwanie, nawet dla doświadczonego fotografa. Brak wystarczającego oświetlenia obnaża wszystkie problemy związane zarówno z niedoskonałością techniczną aparatu, jak i brakiem umiejętności samego fotografa.

W tym artykule opowiemy na pytanie, czy nowoczesne smartfony nadają się do fotografii nocnej, jak robić wysokiej jakości zdjęcia w trybie nocnym, jak działa HDR, jak używać czasu otwarcia migawki i ISO, aby uzyskać wyraźne ujęcia w ciemności.

Czy jest możliwe robienie nocnych zdjęć smartfonem?

Od pierwszych matryc 0,3 MP minęły dziesiątki lat: wzrosła liczba megapikseli, pojawiły się nowe typy matryc, zwiększyła się wydajność procesora i ulepszono inne technologie obecne w aparacie. W efekcie można robić całkiem przyzwoite nocne zdjęcia niemal każdym smartfonem. Jednak aby zdjęcia były lepszej jakości, trzeba znać najprostsze prawa klasycznej fotografii. 

Co to jest „tryb nocny”?

Współcześnie niemal wszystkie smartfony mają tzw. tryb „nocny” – jest to automatyczny program, który sam określa parametry fotografowania, dostosowany do kiepskich warunków oświetleniowych. Innymi słowy, nie musisz nic zmieniać w ustawieniach, oprogramowanie zrobi wszystko za Ciebie. 

Jakimi parametrami wpływamy na jakość zdjęć nocnych?

ISO określa czułość matrycy, jest to najważniejszy parametr decydujący o ogólnej jakości obrazu. Z pewnością nie chcesz ziarnistych zdjęć, zwłaszcza w ujęciach nocnych. Kiedy chcesz uniknąć szumów na zdjęciu, potrzebujesz minimalnych dostępnych wartości ISO – 50, 100, 150. 

W dzień na ulicy aparat smartfona może robić świetne zdjęcia bez podnoszenia ISO. Niestety w nocy trzeba coś poświęcić: albo wartości przysłony, albo czas otwarcia migawki, albo ISO. Automatyka przede wszystkim zwiększy czułość ISO, aby uzyskać wyraźne i prawidłowo naświetlone zdjęcia w ujęciach nocnych. Niestety, dodaje to szumu, ale efekt i tak jest lepszy niż ciemne lub rozmyte zdjęcie. 

Najczęściej wartości są dobierane przez aparat w miarę adekwatnie. Jednak jeśli światła jest bardzo mało, smartfon może za bardzo podnieść ISO i tym samym zepsuć obraz. W takim przypadku będziesz musiał oświetlić obiekt latarką lub przełączyć się w tryb ręczny, aby samemu, odpowiednio zmniejszyć jego wartość. 

Jeśli aparat Twojego smartfona nie ma ustawień ręcznych, pobierz dowolną aplikację z tą funkcją. Na przykład dla systemu Android — Aparat ZOOM FX Premium.

W trybie nocnym smartfon dostosowuje czas otwarcia migawki tak, aby obiekt był lepiej widoczny w trudnych warunkach oświetleniowych. W praktyce, ze względu na szybki czas otwarcia migawki, zdjęcia często są nieostre, ponieważ każde poruszenie wpływa na obraz.

Dlatego, jeśli automatyzacja smartfona ustawiła zbyt długi czas otwarcia migawki, będziesz musiał użyć statywu lub innego wspornika, aby utrzymać smartfon w absolutnym bezruchu podczas fotografowania. 

Co to jest HDR i jak działa?

HDR to skrót od High Dynamic Range. HDR zapewnia odpowiednią ekspozycję dla wszystkich obiektów na zdjęciu, zarówno najciemniejszych, jak i najjaśniejszych, wyrównując ich oświetlenie. 

Na smartfonie HDR jest niezastąpiony. Jest to związane z jego matrycą, która w smartfonach jest bardzo malutka w porównaniu do zwykłego aparatu. Małe matryce dobrze radzą sobie tylko w równomiernie oświetlonych miejscach, na przykład na zewnątrz w dzień lub w pomieszczeniach przy oświetleniu jarzeniowym, ale niestety nie w nocy. Pamiętaj, że HDR poprawia to, czego sensor aparatu nie zdołał zrobić. Oczywiście może on sprawić, że zdjęcie będzie wyglądać nienaturalnie, więc należy zachować umiar w jego stosowaniu.

Jak działa HDR?

Aparat smartfona robi kilka klatek pod rząd. Dla każdego z nich automatyka dobiera inne parametry – inną ekspozycję, ISO, czas otwarcia migawki, czasem wartość przysłony. Na pierwszym kadrze w miarę możliwości dopracowane są tylko detale w najciemniejszych miejscach, na drugim szczegóły w średnio oświetlonych miejscach, a na trzecim – tylko detale z najjaśniejszych fragmentów sceny. W efekcie otrzymujemy zdjęcie, na którym zachowane są absolutnie wszystkie szczegóły: zarówno w najjaśniejszych, jak i najciemniejszych obszarach obrazu.

Aktywując HDR, masz większe szanse na zrobienie lepszej jakości zdjęć nocnych, nawet z ręki. Skąd wiesz, czy musisz włączyć HDR? Wystarczy otworzyć aparat i spojrzeć na ekran smartfona – jeśli na podglądzie nie widać żadnych szczegółów, obraz jest ciemny, a obiekty w scenie ledwo widoczne – HDR jest zdecydowanie potrzebny.

Czy ujęcia nocne zrobione smartfonem można zamienić w papierowe odbitki?

Wywoływanie zdjęć jest obecnie bardzo popularną usługą. Chętnie wysyłamy nasze fotki do fotolabów, które zamieniają je w papierowe odpowiedniki. Jednak czy zdjęcia nocne nadają się do wywołania? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jeżeli udało nam się zrobić dobrej jakości zdjęcie, możemy spróbować utrwalić je w mniejszych formatach takich jak, 10×15, czy 10×13. Niestety na zdjęciach XXL, a nawet powiększeniach będą widoczne wszystkie niedoskonałości, dlatego raczej powinniśmy zrezygnować z tych formatów.

(artykuł sponsorowany)