Błyskawiczne działanie po uruchomieniu, skuteczność termiczna i elegancki wygląd sprawiają, że panele na podczerwień stają się w ostatnich latach coraz częściej wybieranym rodzajem ogrzewania i stopniowo zaczynają wypierać tradycyjne technologie.

Płyty są o wiele estetyczniejsze od tradycyjnych grzejników, ale przede wszystkim skuteczniej grzeją.

Czym są panele na podczerwień?

Stanowią one elektryczne źródła ciepła, czyli takie, które potrzebują zasilania prądem, by móc wykonywać swoją pracę. Płyty grzewcze na podczerwień to estetyczne panele, które dostępne są w rozmaitych wzorach i kolorach. Stanowią one nie tylko systemy termiczne, ale również nowoczesne elementy dekoracyjne. Najważniejsze jednak, że w swojej pracy wykorzystują moc promieniowania podczerwonego.

Ogrzewanie podczerwienią – promyk słońca w domu?

O panelach na podczerwień często mówi się, że działają jak słońce. Wykorzystują bowiem ten sam rodzaj fali świetlnej, który odczuwamy, gdy wyjdziemy na zewnątrz w ciepły i słoneczny dzień. Jest to tzw. promieniowanie podczerwone IR-C, które jest naturalne i w pełni bezpieczne dla człowieka. Nie należy zatem obawiać się, że korzystanie z takich systemów może niekorzystnie odbić się na zdrowiu. Co więcej, mogą one mieć nawet pozytywny wpływ. Płyty grzewcze na podczerwień wywołują skojarzenia przebywania na słońcu, co sprzyja łagodzeniu nerwów i odczuwaniu wewnętrznego komfortu. Jest to świetne rozwiązanie dla osób szukających skutecznych sposobów redukowania stresu.

Płyty grzewcze na podczerwień – działanie

Specjalne urządzenia emitują fale podczerwone, które momentalnie wytwarzają przyjemne ciepło. Wystarczy włączenie wtyczki, a płyta dosłownie po chwili staje się ciepła. Największą zaletą, jaką wykazują panele na podczerwień, jest oddziaływanie dwoma rodzajami ciepła. Pierwszy w sposób bezpośredni generują panele. Drugi wynika z jego absorbowania przez wszystkie obiekty i powierzchnie dostępne w danym pomieszczeniu.

Stosowanie płyt grzewczych na podczerwień nie polega bowiem na ogrzewaniu powietrza, a przekazywaniu wysokiej temperatury do ścian, podłogi, sufitu, mebli i wszystkich innych przedmiotów znajdujących się pokoju, a także osób. Te z kolei nie tylko je przyjmują, ale również oddają. Zapewnia to równomierne rozprowadzanie ciepła i eliminuje zjawisko tak charakterystyczne dla tradycyjnych systemów, jakim jest niejednorodny rozkład warunków termicznych między górą a dołem pomieszczenia. Efektem jest wysoki komfort termiczny.

Korzyści

Ogrzewanie podczerwienią jest ekonomiczne i pozwala oszczędzić. Sprawna i równomierna dystrybucja ciepła sprawia, że płyty grzewcze na podczerwień zapewniają w pokoju optymalne warunki cieplne przy temperaturze o ok. 3 st. C. niższej od tej, jaka musi panować przy stosowaniu systemów konwekcyjnych. Pozwala to ograniczyć zużycie mediów w sezonie grzewczym nawet o 10%. Jest to korzyść zarówno w wymiarze ekologicznym, jak i finansowym (mniejsze rachunki).

Ponadto nie zachodzi nieprzyjemne zjawisko rozgrzanej głowy i chłodnych stóp. Dzięki absorbowaniu ciepła przez ściany nie są one poddawane działaniu wilgoci i stale pozostają suche, co przeciwdziała zagrożeniu pojawiania się pleśni. Decydując się zatem na nowoczesne i efektywne panele na podczerwień, można oszczędzić, zyskać sprawny układ ogrzewania i piękną dekorację wnętrza.