Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej będzie zależało od typu pracy jaki podejmujemy. Inaczej będzie wyglądać rozmowa o pracę przedstawiciela handlowego, a jeszcze inaczej kierowcy. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i co zrobić aby stres nas nie dopadł?

Oferty pracy z Raciborza – gdzie szukać zatrudnienia 

Racibórz jest położony w województwie śląskim i jest zamieszkiwany przez 54 tys. ludzi. Gospodarka Raciborza opiera się na przemyśle i rolnictwie. Doskonała jakość gleby pozwoliła powiatowi raciborskiemu na rozkwit rolnictwa. W samym mieście rozwinął się przemysł chemiczny, maszynowy, rolno-spożywczy i energetyczny. Stopa bezrobocia powiatu w lipcu 2022 r. wyniosła 4,4%, co jest powyżej średniej województwa – 3,7%, ale poniżej średniej krajowej – 4,9%. Oferty pracy z Raciborza możemy znaleźć w różnych zawodach, od branży IT po wyspecjalizowanych pracowników i robotników fizycznych.  

Najwięcej ogłoszeń znajdziemy w poszczególnych branżach: 

  • Budowlanej (murarze, tynkarze, dekarze, monterzy, pracownicy robót wykończeniowych, operatorzy maszyn) 
  • Gastronomicznej (cukiernicy, piekarze, kucharze, kelnerki, pomoc kuchenna) 
  • IT (administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi, programiści, projektanci i administratorzy baz danych) 
  • Motoryzacyjnej (blacharze, lakiernicy, mechanicy) 
  • Ochrony zdrowia (pielęgniarki, położne, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, lekarze, ratownicy medyczni) 
  • Transportowej (kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych, ciągników) 
  • Edukacyjnej (nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele praktycznej nauki zawodu) 

Najmniej szczęścia będą mieli architekci krajobrazu, inżynierowie środowiska, plastycy, dekoratorzy wnętrz, konserwatorzy zabytków, socjolodzy, specjaliści ds. badań społecznoekonomicznych oraz specjaliści technologii żywności i żywienia. Warto sprawdzić atrakcyjne ogłoszenia o pracę na Gowork.pl po setki ofert skierowanych do ludzi poszukujących zatrudnienia. Strona oferuje wybór pracy na pełen etat lub częściowy. Znajdziemy również prace sezonowe i dorywcze. 

Praca Racibórz – jak przygotować się do rozmowy o pracę? 

Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z branżą, w której aplikujemy o pracę. Warto również znać historię firmy i ogólne wyniki. Rekruter musi wiedzieć, że jesteśmy zainteresowani zakładem i przygotowaliśmy się do rozmowy. Nawet praca dodatkowa wymaga opanowania podstawowych informacji. Zadbajmy o dobrze zbudowane CV, dostosowane do profilu pracy. Możemy sporządzić listę najczęściej zadawanych pytań na rozmowach kwalifikacyjnych. Nie zapomnijmy przygotować kilku pytań do pracodawcy. Na końcu spotkania, rekruter będzie chciał wiedzieć, czy mamy jakieś pytania. Odpowiedź zawsze musi brzmieć: tak. Jednym z lepszych pytań, jeśli nie było to poruszone wcześniej, jest o możliwość awansu lub rozwoju kariery. Pokazujemy tym pracodawcy, że jesteśmy ambitni i wiążemy naszą przyszłość z firmą.  

Praca na pełen etat wiąże się z dokładnym przygotowaniem do rozmowy, ale jak się zachować podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Stres nam nie pomoże, więc zadbajmy o to by przed spotkaniem rozluźnić się. Każdy ma inne metody, np. słuchanie muzyki, czytanie książki czy oglądanie telewizji. Pewność siebie jest bardzo ważna. Nie posiadając wystarczających kwalifikacji możemy zdobyć pracę poprzez silną osobowość i odpowiednią mowę ciała. Wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie przy pierwszym spotkaniu, więc zadbaj o formalny ubiór i higienę osobistą.  

Jak dobrze wypaść na rozmowie o pracę w Raciborzu?

Praca w Raciborzu – czego unikać podczas rozmowy  

Krytyka byłego pracodawcy nigdy nie jest akceptowana. Nie ważne na jakich warunkach współpraca się zakończyła, takie postępowanie doprowadzi do odrzucenia naszej kandydatury przez potencjalnego pracodawcę. Zamknięta mowa ciała spowoduje brak zaufania w stosunku do nas. Kultura osobista jest ważna, ponieważ pracodawca szuka reprezentanta firmy i całego zespołu. Podczas rozmowy musimy pamiętać, aby słuchać dokładnie i odpowiadać na pytania precyzyjnie. Odbieganie od tematu spowoduje brak zainteresowania naszą osobą jako pracownikiem.  

Praca dodatkowa w Raciborzu 

Chcąc zarobić więcej pieniędzy, możemy znaleźć dodatkowe zatrudnienie. Praca na pełen etat może nie być wystarczającym źródłem dochodów, np. dla samotnych rodziców. Najwięcej ogłoszeń na pracę sezonową można spotkać w okresie wiosenno-letnim w dziale rolnictwa w całym powiecie raciborskim. Praca zdalna jest kolejną opcją na dorobienie pieniędzy. Wykonując małe zlecenia sami ustalamy w jakich godzinach pracujemy. Pracę dodatkową można znaleźć wpisując frazę ,,dodatkowa praca Racibórz” lub ,,dorywcza praca w Raciborzu”.  

Praca w Raciborzu oferuje zatrudnienie w wielu sektorach. Po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną warto rozpocząć dokładne przygotowania: zapoznać się z firmą i przygotować pytania i odpowiedzi. Pewność siebie jest niedoceniana przez kandydatów, a to ona może zadecydować o zdobyciu pracy. Warto pamiętać o kulturze osobistej i pozytywnym nastawieniu. Rekruter będzie oceniał nas od momentu, gdy nas zobaczy. 

(artykuł sponsorowany)