U dziewięciu z dziesięciu nastolatek występują „średnie lub duże” lęki spowodowane przez pandemię koronawirusa. Są one związane głównie z obawą o popadnięcie w ubóstwo – wynika z badania przeprowadzonego w 14 państwach świata przez pozarządową organizację Plan International.

Jak wskazali autorzy badania, opartego o 7000 ankiet, zdecydowana większość nastolatek na świecie odczuła psychologicznie lub w dalszym ciągu nosi w sobie lęk z powodu pandemii COVID-19.

Badanie pozarządowej organizacji dowodzi, że najwięcej młodych dziewcząt obawia się w związku z pandemią o trudności finansowe.

Aż 33 proc. ankietowanych nastolatek wskazało, że wskutek pandemii obawiają się osłabienia swoich szans na rynku pracy. Z kolei innych 25 proc. ankietowanych boi się, że wskutek COVID-19 dojdzie do pogorszenia się ich sytuacji finansowej.

Ankieta organizacji Plan International pokazuje, że dla 19 proc. nastolatek pandemia niesie wizję utraty środków na pokrycie swojej nauki, co może skutkować koniecznością porzucenia szkoły.

Autorzy badania wskazują, że najbardziej lęki o popadnięcie w ubóstwo widoczne są wśród dziewcząt z rodzin o niższych zarobkach rodziców.

Jak wynika z badania, najczęściej obawy o swoją przyszłość w związku z pandemią COVID-19 wyrażają Hiszpanki oraz młode mieszkanki Indii.

Badanie Plan International objęło 14 państw świata, w tym m.in. w USA, Australię, Indie, Nikaraguę, Hiszpanie, Wietnam, a także w Brazylię i Francję.

(zat/agt/PAP)