Zalet płynących z użytkowania roweru jest nieskończenie wiele. Ten uniwersalny środek transportu przyczynia się do lepszego zdrowia naszego, a także planety. Przemieszczanie się nim jest praktycznie bezpłatne. 

Korzyści zdrowotne

Na początku skupmy się na zdrowotnych aspektach jazdy na rowerze, jeżdżąc regularnie obniżamy poziom złego cholesterolu w komórkach, zwiększamy pojemność płuc,  a także dbasz o swoje serce. Jazda na rowerze zmusza do wydajniejszej pracy układ krążenia, chroniąc przed nadciśnieniem czy chorobą wieńcową, serce uspokaja się a każdy jego skurcz jest pełniejszy, przez co wszystkie narządy wewnętrzne są lepiej dotlenione. Jeżdżąc często na rowerze poprawiamy wydolność, przez co organizm wolniej się męczy, szybkość tętna spada i jesteś w stanie pokonywać dłuższe i trudniejsze trasy.

Niezależność i oszczędność czasu

Kolejną zaletą poruszania się rowerem jest oszczędność czasu. Niejednokrotnie siedząc w samochodzie czy autobusie zdarza się, że utkniemy w korku, który niemiłosiernie zżera nam czas tak bardzo cenny, zwłaszcza z rana, zamiast denerwować się godzinami spędzonymi w korku poruszającym się w ślimaczym tempie, można zrelaksować się dojeżdżając do pracy czy szkoły właśnie na rowerze. Omijamy korki, nie dusimy się w ciasnym autobusie czy przepełnionym tramwaju, nie jesteśmy zależni od rozkładu jazdy komunikacji miejskiej.

Lepsze samopoczucie

Każdy wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Jednak rower może uszczęśliwiać również dzięki możliwości cieszenia się świeżym powietrzem, naturą i piękną pogodą. Wypad za miasto lub chociażby do parku sprawi, że wrócimy odprężeni i dotlenieni. Dzięki jeździe na rowerze można łatwiej poradzić sobie z codziennym stresem i zadbać o zdrowy sen.

Środowisko naturalne

Rower jest jednym z nielicznych środków transportu, który nie wydziela spalin. Jeżdżąc na rowerze nie emitujemy żadnych zanieczyszczeń, ponieważ nie jest on napędzany żadnym paliwem, a wyłącznie siłą naszych mięśni. Dzięki temu, że rower jako ekologiczny środek transportu nie przyczynia się do emisji dwutlenku węgla i smogu, których normy, szczególnie w dużych aglomeracjach są znacznie przekroczone, działamy proekologicznie. Jeżeli rezygnujemy z użycia paliwa, jednocześnie nie wspomagamy ich wydobycia, czyli nasze działania na rzecz ochrony środowiska są podwójne.

Oszczędność pieniędzy

Oprócz wydatku jakim jest sam rower, praktycznie o nic więcej nie musimy się martwić. Tego środka transportu nie trzeba ani tankować, ani ubezpieczać. Jeśli rower napotka jakieś uszkodzenie, co tak naprawdę rzadko się zdarza, to koszt naprawy będzie niczym w porównaniu z naprawą samochodu. Często jesteśmy w stanie naprawić go samodzielnie. Zaoszczędzimy również na myjni, gdyż do utrzymania czystości roweru wystarczy nawilżona szmatka lub woda z własnego szlaucha.

Szukasz profesjonalnego sklepu rowerowego? Odwiedź roweroweprzymorze.pl.

(artykuł sponsorowany)