Defibrylatory będą służyć mieszkańcom Raciborza oraz turystom. Aparaty AED zlokalizowane będą w każdej dzielnicy, w centralnych punktach, by dostęp do nich był szybki i nieograniczony – czytamy we wniosku na zakup tego typu urządzeń w ramach budżetu obywatelskiego.
Jak wyjaśniają wnioskodawcy, każdy defibrylator AED ratuje życie. Publicznie dostępne defibrylatory są niezwykle istotnym elementem w dążeniu do zmniejszenia śmiertelności osób NZK. Edukacja społeczeństwa wraz z zwiększeniem ilości defibrylatorów AED w przestrzeni publicznej zapewni komfort psychiczny pomagającym.
CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019
Łączny koszt utrzymania urządzeń (wymiana elektrod, wymiana baterii podtrzymującej) to 15 000,00 zł co 5 lat. Projekt wyceniono w sumie na 130 200,00 złotych.
W opisie czytamy między innymi: Przedstawiony projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa medycznego Raciborzan, szczególnie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK), które jest główną przyczyną śmierci w Europie. 7-10 minut od nagłego zatrzymania serca bez RKO i defibrylacji doprowadza do śmierci! Nagłe, nieoczekiwane zdarzenie, jakim jest NZK jest dużym wyzwaniem dla osób chcących nieść pomoc.
ZOBACZ TAKŻE:
Urządzenia miałyby trafić do raciborskich szkół, RCK, RCI, Rafako Areny, na przystań nad Odrą, Schroniska dla Bezdomnych Arka N. na Ocicach, na basen pod Oborą czy do domu dla matek z dziećmi „Maja”.
Defibrylator AED to urządzenie automatyczne, które może być używane przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego! Defibrylator po uruchomieniu wydaje jasne komendy w języku polskim, wskazując jak należy postępować. Pomaga również postępować. Pomaga również podczas samej reanimacji sugerując odpowiednie tempo wykonywania uścisków. Defibrylator AED znajdujący się w bliskim otoczeniu zwiększa szansę na przeżycie osoby z NZK z 2% aż do 75%.
– Proponowany defibrylator AED posiada elektrody dostosowane do osób dorosłych oraz dzieci. W projekcie oprócz defibrylatorów AED i szafek zabezpieczających, ujęte zostały zasilacze do szafek, ogólnodostępne szkolenia z obsługi defibrylatora AED (RKO+AED), montaż aparatów, jak również zestawy tablic informacyjnych. Realizacja projektu zwiększy poziom bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza i podniesie świadomość lokalnego społeczeństwa. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom! Staniemy się przykładem wzorcowego miasta, które nie boi się pomagać! – apelują wnioskodawcy.
Głosowanie potrwa od 16 do 29 września. Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.
– Jeśli nie masz możliwości zagłosowania przez internet lub masz problem z obsługa strony WWW, możesz oddać głos w Urzędzie Miasta – Biurze Obsługi Interesanta ( na papierowej karcie do głosowania lub elektronicznej) lub w przygotowanych punktach do głosowania ( elektronicznie) – informuje raciborski magistrat.
(oprac. wk)
ZOBACZ TAKŻE
Ten komentarz został usunięty.