To tytuł jednego z projektów ogólnomiejskich zakwalifikowanych do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie rozpoczyna się 16 września. 

– Właściciele psów i kotów, którzy zamieszkują teren miasta Racibórz, będą mogli skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego zabiegu sterylizacji/kastracji. Akcja dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikujących się do znieczulenia ogólnego – czytamy w opisie projektu.

Zwierzę zapisywane przez właściciela na zabieg sterylizacji/ kastracji powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz przygotowane do zabiegu zgodnie z zaleceniem weterynarza. Zabieg sterylizacji/kastracji polega na chirurgicznym usunięciu w pełnej narkozie gruczołów rozrodczych, a także macicy u samic. Zabieg jest bezpieczniejszy dla zwierząt niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych mających niepożądane skutki uboczne. Sterylizacja i kastracja zwierząt niesie za sobą wiele pozytywnych rezultatów dla zwierząt, ich właścicieli, a także miasta. Sterylizacja i kastracja to jedyna skuteczna i humanitarna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki zmniejszającej się populacji zwierząt miasto w przyszłych latach będzie ponosić mniej kosztów związanych z opieką nad zwierzętami bezdomnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Wnioskodawcy wycenili go na 50 tysięcy złotych. Z bezpłatnego mieliby skorzystać właściciele zwierząt w Raciborzu, ale pozytywne aspekty masowej sterylizacji i kastracji odczują wszyscy mieszkańcy.

– Zmniejszy się liczba małych, chorych i umierających bezdomnych zwierząt co wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców. Projekt nie generuje kosztów utrzymania w kolejnych latach. – przekonują wnioskodawcy, dodając: – Zwierzęta pozbawione możliwości rozmnażania są spokojniejsze i mniejsza się poziom niekontrolowanej agresji spowodowanej hormonami. Nie dochodzi do ucieczek, zwłaszcza w okresie rui, dzięki czemu ogranicza się ilość zaginięć zwierząt, przypadki pogryzień czy wypadków komunikacyjnych.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE