Lato się skończyło. Jak co roku, przychodzi moment kiedy sezon przemija i zbliżamy się do pierwszych chłodnych, jesiennych wieczorów. W takim momencie, trzeba się zastanowić nad czyszczeniem klimatyzacji po sezonie.

Nie ma co odkładać tego na później. To już ten czas! Im dłużej będziesz się nad tym zastanawiać, tym gorzej dla ciebie.

Kiedy zdecydować się na czyszczenie klimatyzacji?

Teraz, gdy długie dni lata się skończyły, a pory roku się zmieniają, nadszedł czas, aby zacząć myśleć o przygotowaniu domu na zimę. Chociaż jesteśmy pewni, że masz długą listę projektów remontowych, które muszą zostać zakończone, zanim zrobi się jeszcze chłodniej, jest jedna rzecz, której nie zapomnisz w tym roku.

Konserwacja i zimowanie klimatyzatora jest tak samo ważne, jak przygotowanie domu i podwórka na najzimniejsze miesiące w roku, ponieważ większość z nas nie będzie jej potrzebować przez kilka miesięcy, zapominamy o tym. A należy pamiętać, że wszelkie problemy pozostawione zimą mogą potencjalnie uszkodzić twoją klimatyzację.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć czyszczenie klimatyzacji pod koniec roku, nie martw się. Można do tego wynająć specjalistów. Najważniejsze jest jednak to, żebyś zapamiętał iż klimatyzację należy czyścić co sezon.

Jak wyczyścić klimatyzację?

Jednym z najważniejszych i najłatwiejszych sposobów konserwacji urządzenia jest wymiana filtra powietrza. Nie potrzebujesz profesjonalisty; po prostu zlokalizuj gniazdo filtra w urządzeniu, wysuń stary filtr i włóż nowy, odnotowując kierunek przepływu powietrza i stronę filtra, która musi być zwrócona. Pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcjami producenta urządzenia, dotyczącymi prawidłowego rozmiaru filtra i czynności związanych z prawidłową wymianą filtra. Zastanawiasz się, jaki rodzaj kupić i jak często go wymieniać?

To zależy od Twojego stylu życia. Czy masz zwierzęta? Czy masz dzieci z alergiami? Filtry mają różne „mocne strony”, w zależności od tego, jak filtrowane ma być powietrze w Twoim domu. Muszą też być zmieniane w różnym czasie, w zależności od okoliczności. Na przykład, jeśli masz zwierzęta, możesz rozważyć wymianę go co miesiąc, a także zakup filtra o wyższej wartości – im wyższa liczba, tym bardziej filtruje powietrze. Ta sama zasada obowiązuje, jeśli masz członków rodziny, którzy mogą być wrażliwi na kurz i inne alergeny. Proces wymiany powinien jednak odbywać się nie rzadziej niż co 90 dni.

Może się jednak tak stać, że po czyszczeniu klimatyzacji być może włączyłeś urządzenie i słyszysz z niego dziwny dźwięk. Mało tego, może się okazać, że co gorsza, tak naprawdę nie wieje z niego chłodzone powietrze. Oznaczałoby to, że nadszedł czas, aby wezwać profesjonalistów. W takiej sytuacji nie ma co próbować naprawiać klimatyzacji samemu. Jeżeli się na tym nie znacie, to niestety, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zwyczajnie uszkodzicie swój sprzęt. Lepiej po prostu zainwestować w usługi specjalisty od naprawy klimatyzacji.

Sprawdź pełną ofertę w Kliwent