Systemy wentylacji są bardzo różnorodne. Elementami niektórych z nich są wentylatory kanałowe. Kiedy warto zamontować w instalacji wentylator kanałowy? Czym jest wentylator kanałowy 100, a czym wentylator kanałowy 200?

Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Dowiesz się z niego między innymi tego, jakie rodzaje wymienionych urządzeń są dzisiaj dostępne na rynku.

Do czego służą wentylatory kanałowe?

Aby zrozumieć, do czego wykorzystuje się wentylatory kanałowe, trzeba wiedzieć, że istnieją różnorodne rodzaje wentylacji. Najprostsza jest wentylacja grawitacyjna, czyli taka, która działa niejako samoistnie. Powietrze jest wymieniane dzięki wykorzystaniu naturalnych praw fizyki. Jednak nie zawsze wentylacja grawitacyjna jest możliwa. W takim przypadku trzeba zastosować wentylację mechaniczną. W tym przypadku ciąg jest wspierany przez urządzenia silnikowe. Jednym z nich jest właśnie wentylator kanałowy.

Najprościej rzecz ujmując, wentylatory kanałowe montuje się wtedy, kiedy wentylacja działa zbyt słabo. Jeśli w pionie brakuje ciągu, rozwiązaniem jest odpowiednio mocny wentylator kanałowy. Problem z ciągiem, a tym samym konieczność montażu wentylatora kanałowego, może być efektem błędu architektonicznego czy też przebudowy wnętrza. Poza tym czasami już na etapie projektowania domu lub innego budynku planuje się montaż wentylatora.

Rodzaje wentylatorów kanałowych

Warto mieć na uwadze, że wentylatory kanałowe są bardzo różnorodne. Najbardziej podstawowe są urządzenia osiowe. Dzielą się one na sprzęt klasyczny i przeciwbieżny. Modele przeciwbieżnie cechują się nieco większą mocą, jednak wciąż jest ona stosunkowo mała, co stanowi specyfikę wentylatorów osiowych. Natomiast wentylatory kanałowe promieniowe to urządzenie, które wyróżniają o wiele większa moc, a także duży maksymalny przepływ powietrza. Dlatego też w dużych instalacjach wentylacyjnych w zasadzie zawsze montuje się tego typu wentylatory.

Wentylator kanałowy 100, 200 i inne

Czym jest wentylator kanałowy 125? Czym różni się od wentylatora kanałowego 150 lub 200? Chodzi tutaj o wymiar wentylatora. Zawsze powinien on być dopasowany do wymiarów danej instalacji wentylacyjnej. W przeciwnym razie montaż będzie zwyczajnie niemożliwy do przeprowadzenia. Najczęściej montuje się następujące modele:

  • wentylator kanałowy 100,
  • wentylator kanałowy 125,
  • wentylator kanałowy 150,
  • wentylator kanałowy 200.

Cichy wentylator kanałowy, czyli na co zwrócić uwagę przy wyborze

Zastanawiasz się być może, na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator kanałowy. Montaż sprzętu to z pewnością jedna z kwestii, które warto uwzględnić. Chodzi rzecz jasna o poziom trudności montażu. Ponadto polecamy cichy wentylator kanałowy, czyli taki, którego w trakcie pracy nie będzie słychać. Pamiętaj, że do wyboru masz urządzenia cechujące się różnym napięciem. Najpopularniejszy jest wentylator kanałowy 12V, jednak to tylko jedna z opcji. Przede wszystkim jednak zalecamy kierować się jakością sprzętu. Przed zakupem konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na renomę danego producenta wentylatorów kanałowych.

(artykuł sponsorowany)