Ashwagandha to zioło pochodzące z Indii, które jest używane od wielu tysięcy lat w różnych schorzeniach. Należy do rodziny psiankowatych, do której należą popularne warzywa, takie jak ziemniaki i bakłażany.

W starożytnym sanskrycie ashwagandha znaczy „zapach konia”, co sugeruje, że spożywanie jej może dać Ci siłę ogiera. Ashwagandha jest najbardziej znana ze swojej zdolności do wywoływania u ludzi uczucia spokoju, siły i witalności.

Czym jest kurkuma?

Kurkuma, zwana również złotą przyprawą, to wysoka roślina, która rośnie głównie w Azji. Kurkuma, którą widzimy w szafkach kuchennych, składa się z mielonych korzeni rośliny i to właśnie ta forma jest używana w przyprawach curry. Jest to jeden z najsilniejszych, przeciwzapalnych i poprawiających nastrój składników, których powinien spożywać prawie każdy.

Korzyści ze spożywania ashwagandhy

Ta indyjska roślina zapewnia szereg korzyści dla Twojego ciała i ducha:

• Zwiększa poziom testosteronu. Nie ma wątpliwości, że obecnie wiele osób cierpi na niski poziom testosteronu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niski poziom testosteronu może być katastrofalny dla zdrowia. Ashwagandha zwiększa jego poziom.

• Łagodzi objawy lęku. W Polsce 15-20% osób jest dotkniętych lękiem i związanymi z nim zaburzeniami. Ashwagandha może pomóc na te dolegliwości, ponieważ skutecznie łagodzi objawy lęku.

• Obniża poziom cukru. Ashwagandha jest bardzo dobra w obniżaniu poziomu cukru we krwi. Już po miesiącu jej stosowania poziom cukru we krwi obniża się o ilości porównywalne z lekami stosowanymi przez diabetyków!

• Zwiększa wielkość i siłę mięśni. Chociaż ashwagandha jest prawie nieznana społeczności kulturystów, jest doskonałym dodatkiem do budowania mięśni. Osoby spożywające ją mają większy wzrost wielkości mięśni, siły oraz szybciej tracą tłuszcz.

Korzyści ze spożywania kurkuminy

Kurkuma może być najskuteczniejszym istniejącym suplementem diety. Wiele wysokiej jakości badań pokazuje, że ma duże korzyści dla twojego ciała i mózgu.

• Pomaga zmniejszyć stan zapalny. Kurkumina, cząsteczka znajdująca się w kurkumie, jest silnym związkiem przeciwzapalnym. Jej działanie przeciwzapalne jest porównywalne z działaniem leków do tego przeznaczonych!

• Pomaga obniżyć stres oksydacyjny. Dzięki swojej strukturze chemicznej kurkumina działa jako silny przeciwutleniacz, który pomaga neutralizować wolne rodniki, prowadząc do mniejszego stresu oksydacyjnego w organizmie. Kurkumina zwiększa również własne zdolności antyoksydacyjne organizmu.

• Poprawia funkcje poznawcze. Neurony są nie tylko zdolne do tworzenia nowych połączeń, ale także mogą się rozmnażać i zwiększać liczbę w pewnych obszarach mózgu. Kluczowym składnikiem tego zjawiska jest hormon zwany neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego (BDNF). Kurkumina może zwiększać poziom BDNF w mózgu, co może skutkować poprawą funkcji poznawczych.

Który z suplementów wybrać? Tak naprawdę zależy to od naszych potrzeb. Bez wątpienia oba naturalne składniki wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. To od nas tak naprawdę zależy, co chcielibyśmy wspomóc. Duży wybór roślinnych suplementów diety możesz znaleźć np. w sklepie Boca Botanica, który specjalizuje się w ekstraktach roślinnych. Znajdziesz tam także wspomnianą kurkuminę i ashwagandhę.