Przez dwa tygodnie pytaliśmy Czytelników o to, czy ich zdaniem Racibórz potrzebuje architekta przestrzeni miejskiej. Właśnie takie stanowisko, zgodnie z obietnicami wyborczymi, utworzył w magistracie prezydent Dariusz Polowy. 

Nabór na stanowisko trwa do jutra. Wymagania stawiane przed kandydatami opisaliśmy dokładnie w tekście Racibórz będzie mieć architekta przestrzeni miejskiej. Czy to dobra decyzja?

Po ukazaniu się tego artykułu, otrzymaliśmy od Czytelników mnóstwo wiadomości. Temat żywo komentowaliście także na naszym profilu na Facebooku. Właśnie tam zorganizowaliśmy ankietę, w której pytaliśmy, czy architekt krajobrazu jest w naszym mieście faktycznie potrzebny.

Głos oddało 182 osób. Na TAK było aż 79% ankietowanych. Ponadto pod ankietą pojawiły się liczne komentarze.

– Myślę, że uporządkowanie przestrzeni miejskiej powinno być wprowadzane. Dało by to więcej estetyki w wizerunku miasta – napisała pani Barbara Krzykała.

– To chyba zależy od tego czy taki urzędnik uzyska jakieś realne uprawnienia sprawcze (i budżet) czy tylko będzie „opiniował, „analizował” i „przygotowywał koncepcje”. Mamy już stanowisko miejskiego konserwatora zabytków, który pomimo szczerych chęci niewiele może zdziałać w sprawie sypiących się budynków (np. winiarnia) – oceniła z kolei pani Monika Rydz.

Wielu komentujących zwracało uwagę, że architekt przestrzeni powinien działać już od wielu lat. „Być może dzięki temu nie byłoby tego „klocka” na rynku” – napisał do nas jeden z Czytelników.

(wk, fot. Jarosław Gnot/nowyfotoart.pl)

ZOBACZ TAKŻE