Uszkodzenie tylnej szyby samochodowej lub znajdujących się na niej elementów grzewczych powinien sprawdzić specjalista w serwisie. Niepokojące zmiany w postaci pęknięć i uszczerbków, spowodowane uderzeniem czy kolizją, mogą powiększać się i stwarzać zagrożenie dla pasażerów. Natomiast uszkodzony układ grzewczy nie powstrzyma gromadzącego się szronu. Wyjaśniamy, co w takiej sytuacji robić.

Uszczerbki i pęknięcia na tylnej szybie – najczęstsze przyczyny

Podłużne pęknięcia na szybie powodowane są zazwyczaj kolizją drogową. Jazda z taką szybą jest niebezpieczna i karana mandatem. Dlatego po zdarzeniu konieczna jest jej wymiana, w przeciwnym razie pęknięcia będą się powiększać. Ale uszkodzenia w postaci odprysków, wgnieceń, gwiazdek itp. mogą przydarzyć się każdemu i to niekoniecznie w wyniku kolizji. Powstają też w trakcie jazdy np. od uderzeń kamieni, gałęzi, spadającego kasztana itp. Tylna szyba narażona jest też na uszkodzenie ogrzewania. Najczęstszą tego przyczyną jest mechaniczne przerwanie ścieżek doprowadzających ciepło, np. podczas mycia wewnętrznej strony szyby.

Uszkodzona tylna szyba samochodowa – naprawa czy wymiana?

Jeśli chodzi o przednie szyby samochodowe, pęknięcia spowodowane kolizją drogową zazwyczaj nie dają się naprawić i konieczna jest wymiana szyby. Podobnie w przypadku dużych uszczerbków, albo ich większej ilości, czy uszkodzeń zbyt blisko krawędzi szyby – wtedy naprawa także nie jest możliwa. Natomiast w przypadku szyby tylnej, żadnych uszkodzeń w postaci pęknięć, wgnieceń i uszczerbków się nie naprawia. Wynika to z innego rodzaju szkła w tylnych szybach, których samodzielne naprawianie jest nieskuteczne i stwarza poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Dlatego w tej sytuacji konieczna jest wymiana tylnej szyby w profesjonalnym serwisie samochodowym – takim jak Autoglass: https://autoglass.pl/wymiana-tylnej-szyby/

Niesprawne ogrzewanie tylnej szyby – diagnoza i naprawa

Tylna szyba w większości aut wyposażona jest w system ogrzewania. Niesprawne ogrzewanie zimą zaburza widoczność, ponieważ na szybie gromadzi się szron. Jeżeli stwierdzimy, że ogrzewanie przestało działać, koniecznie trzeba przekazać auto do diagnozy i naprawy. Najczęściej problem wynika z przerwania nitek doprowadzających ciepło. Zdarzyć się też mogą awarie innych elementów systemu ogrzewania, jak przekaźnik, włącznik, kable, przyłącza itp. Naprawa tego wymaga wiedzy i specjalistycznego sprzętu. Doświadczony serwis samochodowy powinien to szybko zdiagnozować i naprawić.

(artykuł sponsorowany)