Ministerstwo zdrowia Czech poinformowało w piątek o rekordowym wzroście liczby zakażeń koronawirusem – przybyło ich 3493. Aktywnych infekcji jest obecnie 39 391. W szpitalach przebywa 1028 pacjentów z Covid-19.

Zmarło 678 osób, w tym 12 w ciągu ostatniej doby. Według ministerstwa zdrowia każdego dnia w ostatnim tygodniu notowano co najmniej 10 zgonów.

Minister zdrowia Roman Prymula mówił w czwartek w niższej izbie parlamentu, że około dwóch piątych hospitalizowanych z koronawirusem praktycznie nie ma objawów, a muszą zostawać w szpitalach, ponieważ infekcja nie pozwala im na powrót do ośrodków pomocy społecznej. Spośród ponad 1 tys. hospitalizowanych 192 pacjentów jest w ciężkim stanie.

Koronawirus rozprzestrzenia się najbardziej w regionie Uherske Hradisztie, gdzie w ciągu siedmiu dni zanotowano ponad 276 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Wskaźnik przekracza próg 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców także w Beneszovie (środkowe Czechy), Nachodzie (na wschodzie kraju) oraz Pelhrzimovie (Wyżyna Czesko-Morawska). Aktualnie w Pradze i okolicznych powiatach notuje się mniej niż 200 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni.

Stan wyjątkowy i dodatkowe ograniczenia, o których rząd zdecydował w środę, będą obowiązywać od poniedziałku. Do 18 października wprowadzono ograniczenia związane m.in. z funkcjonowaniem szkół, rekreacji, kultury, sportu. W piątek w godz. 14-22 i w sobotę w godz. 8-14 Czesi wybierają rady regionalne oraz 1/3 senatorów. Wyborom towarzyszą nadzwyczajne środki sanitarne.

(z Pragi Piotr Górecki (PAP), ptg/akl/fot. pixabay.com/Tumisu)