Przyjęło się, że czapki dziecięce mają chronić przede wszystkim przed zimnem, ale należy także pamiętać, że ich rola jest zdecydowanie większa, wszak chronią one także przed wiatrem, a w ciepłe dni także przed przegrzaniem się.

Dlatego wybór jest tak ważny. W dzisiejszym poradniku przedstawimy wam modele, jakie należy wybrać.

Czapki dla najmłodszych

Niemal od narodzin dzieci noszą czapeczki. Wszak ich zadaniem jest nie tylko ochrona przed ciepłem czy zimnem, ale i zabezpieczenie ciemiączka, które jest jeszcze bardzo miękkie. Oczywiście każdy rodzic maluszka wie, że dzieci niespecjalnie lubią mieć coś na głowie, dlatego też najlepiej wybierać wtedy czapki wiązane pod brodą bądź zapinane, których dziecko nie może ściągnąć.

Gdy dziecko jest starsze i samodzielnie chodzi można już postawić na normalne modele, oczywiście także wiązane się sprawdzą, ale trzeba liczyć się z tym, że i tak dziecko będzie próbowało ściągnąć czapeczkę i zapewne już wtedy jego koordynacja rąk jest na tyle dobra, że mu się to uda. O ile, gdy dziecko jeszcze jeździ w wózku można wybrać klasyczne modele z bawełny to w przypadku dzieci, które chodzą należy postawić na modele z nieprzemakalnej tkaniny.

Czapki wiosnę, jesień i zimę

Czapki na wiosnę i jesień powinny być lekkie, ale bardzo dobrze dopasowane, choć nie za małe, ani też za ciasne. Ich zadaniem jest ochrona przed wiatrem. Z kolei zima należy stawiać na modele grubsze. W tym przypadku doskonale sprawdzą się modele z bawełny, albo też polaru.

Pamiętajcie, że zimą dziecko niemal musi nosić czapkę, bo jego odporność wtedy maleje. Absolutnie nie należy wybierać opasek czy innych zamienników. Oczywiście przypominamy, że czapki należy dziecku zawsze zdjąć, gdy wejdzie się do pomieszczenia, bo w innym przypadku naraża się je na przegrzanie. W bardzo mroźne dni można też wybrać czapki, które poza głową zasłaniają także szyję, z kolei górna część kończy się na linii brody. Choć nie jest to najbardziej wygodny model to czasem się sprawdza, wszak niejako łączy funkcję czapki i szalika.

Oczywiście jeżeli macie odrobinę talentu czy chęci to zawsze możecie wykonać czapki dla dziecka samodzielnie. Możecie zrobić je na szydełku czy też wełnie, choć jeżeli wasze pociechy mają już swoje zdanie to jest wysoce prawdopodobne, że usłyszycie słowo „Nie”. Warto natomiast pozwolić dziecku wybrać czapkę np. w sklepie https://diversesystem.com/pl/kids, wtedy na pewno z większą chęcią będzie ją nosić.