Każda osoba, która uprawia aktywność fizyczną powinna dbać również o odpowiednio zbilansowaną dietę. Ma to realny wpływ na uzyskiwanie oczekiwanych osiągnięć sportowych.

Dobrze dobrany jadłospis ma znaczenie dla naszego zdrowia, samopoczucia i sprawności układu mięśniowego i nerwowego. Czego nie może zabraknąć w diecie sportowca i jak właściwie ją skomponować? Podpowiadamy poniżej.

Dieta sportowca powinna opierać się przede wszystkim na wysokiej jakości, świeżych produktach. Osoby aktywne fizycznie powinny stronić od  wysokoprzetworzonej żywności, niezdrowych tłuszczy i używek. Dobór odpowiednich posiłków, które będą miały wpływ na dobre samopoczucie zależy jednak od kilku czynników. Będzie to przede wszystkim wiek i płeć, ale również zapotrzebowanie kaloryczne, czyli całkowita przemiana materii i rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej. 

Czego nie może zabraknąć w diecie sportowca?

Podstawą takiego jadłospisu są przede wszystkim węglowodany. Stanowią one optymalne źródło energii dla organizmu. Kolejnym składnikiem jest białko, będące materiałem budulcowym i energetycznym oraz tłuszcze, które dostarczają do organizmu energię.

Zalecana ilość węglowodanów w diecie osób aktywnych fizycznie wynosi około 60-70% całkowitego zapotrzebowania na energię. Warto zwracać uwagę na to, by były to węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Zawarte są przykładowo w: produktach pełnoziarnistych, pomarańczach czy jabłkach.
Białko w diecie sportowca wpływa natomiast na prawidłowy wzrost i rozwój mięśniowy. Znajdziesz je w chudym mięsie, mleku, serach i jajach. Zapotrzebowanie na ten składnik wynosi około 2 g na 1 kg masy ciała. 

Tłuszcze w diecie powinny stanowić blisko 25-30% całkowitego zapotrzebowania na energię. Tak zwane zdrowe tłuszcze, które są rekomendowane znajdują się m.in. w tłuszczach i olejach rybich. Zawierają one jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3. 

 

Zobacz także:

https://goodiefoodie.pl/dieta-warzywna-zalety-jadlospis-zasady/

https://goodiefoodie.pl/dieta-dla-mezczyzn-jadlospis/

https://goodiefoodie.pl/jak-przytyc-i-zwiekszyc-mase-miesniowa/

O jakie witaminy wzbogacić dietę?


Znaczącym elementem jadłospisu sportowca są również witaminy i minerały. Wysoki poziom aktywności fizycznej może powodować pewne straty tych składników. Będzie wpływać to na spadek energii, koncentracji, osłabienie i senność.

Przy zwiększonym wysiłku wzrasta zapotrzebowanie na witaminy A, C, E i witaminy z grupy B. W diecie powinny znaleźć się również składniki takie jak żelazo, miedź, cynk, wapń, potas i magnez.

Jeżeli nie jesteś pewien jak dokładnie powinien wyglądać Twój jadłospis lub nie masz pomysłu na poszczególne posiłki, warto oddać to w ręce specjalistów. Rynek obfituje w firmy cateringowe, które przygotują wszystko za Ciebie! Jest to wygodny i zdrowy sposób dla zabieganych osób, którzy nie przepadają za gotowaniem. Goodie Foodie oferując dietę dla aktywnych zadba o odpowiednio zbilansowane posiłki, które dadzą Ci energię na każdy trening. Wypróbuj i przekonaj się sam!

Pamiętaj jednak, że oprócz zdrowych posiłków powinieneś zadbać też o odpowiednią regenerację i wypoczynek. Warto też dodać do codziennych nawyków suplementację. Dotyczy to głównie osób, które przeprowadzają intensywne treningi i w związku z tym mają wyższe zapotrzebowanie na poszczególne składniki. W ten sposób nie tylko zadbasz o dobre samopoczucie, ale Twoje treningi będą również przynosić oczekiwane rezultaty.

Źródło: Goodie Foodie Blog

(artykuł sponsorowany)