Wymiana baterii w zegarku to dla wielu z Was problem? A może chcecie dopasować nowy pasek? To tylko przykładowe czynności, które można wykonać samodzielnie, a jednak większość z nas udaje się do serwisu po pomoc.

Zegarmistrz potrafi jednak znacznie więcej – doskonale zna pracę wszelkich mechanizmów i zajmuje się ich naprawą. Sprawdź, kiedy skorzystać z jego usług.

W czym pomoże nam zegarmistrz?

Wymiana baterii w zegarku. To nie był żart – okazuje się, że większość klientów oczekuje od zegarmistrza po prostu co jakiś czas wymiany baterii w zegarku. Jest to najczęstszy powód naszej wizyty w serwisie. Nie jest to zadanie faktycznie banalne, bywa nawet skomplikowane, ale przed zegarmistrzem stoi przecież znacznie więcej wyzwań.

W wielu zegarkach, głównie w modelach kwarcowych z wyższej półki, może to wymagać pomocy osoby z doświadczeniem. W takich zegarkach koperta jest zamykana mocowanym w specyficzny sposób wieczkiem. Jeśli nie użyjemy do tego specjalnych narzędzi, można uszkodzić przedmiot, m.in. doprowadzić do utraty jego szczelności.

Ustawienie aktualnej godziny. Miewamy też problemy z ustawieniem prawidłowej godziny, w czym często pomaga nam zegarmistrz. To zadanie zajmuje mu zwykle dosłownie minutę, ale dla osoby, która nie zna zegarków i ich budowy, bywa prawdziwą zagwozdką. Nie zawsze jest to łatwe, wybrani producenci notują w instrukcjach do zegarków, by samodzielnie nie przestawiać godziny z powodu skomplikowanej mechaniki urządzeń.

Naprawa zegarków. Najważniejsze zadania dla fachowca wchodzą w zakres naprawy zegarków. Zegarmistrz zwykle doskonale zna wszystkie komponenty czasomierzy, zastosowane w nich mechanizmy i ich budowę, najczęstsze problemy i usterki związane z konkretnymi rodzajami zegarków.

Każdy model, nawet wyprodukowany przez cenionych szwajcarskich czy japońskich producentów, może ulec uszkodzeniu np. w razie upadku. Częste są m.in. zarysowania szkiełka, pękniecie części mocującej pasek czy po prostu zatrzymanie pracy mechanizmu. Zegarmistrz wykonuje pracę przy użyciu swojej wiedzy i specjalistycznego sprzętu.

Przywracanie pracy zegarków. Dobry zegarmistrz zajmuje się też zegarkami kolekcjonerskimi, starymi, naręcznymi, ściennymi, stojącymi, wskazówkowymi, nie tylko popularnymi modelami elektronicznymi. Każdy wymaga jednak od fachowca wiedzy, umiejętności i doświadczenia oraz cierpliwości. Umiejętność przywracania zegarkom sprawności to najważniejsze zadanie zegarmistrza.

Naprawa zegarków wymaga fachowej wiedzy, ale też znajomości aktualnych trendów. Zegarmistrzowie powinni cały czas odbywać szkolenia w szwajcarskich firmach i zdobywać certyfikaty i dyplomy. Dzięki temu klient będzie miał gwarancję, że różne zlecone przez niego prace serwisowe będą wykonywane przez autoryzowany serwis.

Wymiana pasków i dobór innych akcesoriów. Poszczególne akcesoria pozwolą spersonalizować zegarek. Wiele zależy od modelu, bo wymiana tarczy jest zwykle możliwa w smartwatchach. W każdym modelu można też wymienić paski lub bransoletę w razie ich zużycia albo chęci wymiany na inny kolor.