Budownictwo modułowe począwszy od małych do dużych konstrukcji staje się coraz większym trendem w Polsce, w Europie Zachodniej oraz Skandynawii jest to już standardem. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną w kraju i na całym świecie oraz stałą tendencję wzrostu cen materiałów i robocizny przedsiębiorcy oraz potencjalni klienci starają się decydować na tańsze i ekonomiczne rozwiązania budownictwa modułowego.

Budownictwo modułowe jest to szereg prefabrykowanych elementów wykonanych zazwyczaj z normowego betonu lub z drewna, tworząc kompleksową konstrukcję szkieletową danej inwestycji. Elementy konstrukcyjne tworzone są w zakładach produkcyjnych, które przechodzą kontrolę jakości, następnie są wysyłane transportem bezpośrednio na budowę. Główne prace wykonywane na placu budowy to 85% prace montażowe (ciche i czyste).

Budownictwo modułowe- zalety

Istotnym czynnikiem szybkości realizacji jest fakt, że konstrukcje modułowe mogą być stawiane przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i czynników zewnętrznych. Biorąc pod uwagę wykonawstwo tradycyjnego budownictwa, liczy się również okres wiązania zapraw, mieszanki betonowej, duży wpływ dla przedsiębiorcy to gotowość użytkowania z obiektu od razu po zakończeniu montażu/ budowy. Dla każdego przedsiębiorcy lub inwestora bardzo ważne są koszty budowy, jak i późniejsza eksploatacja budynku w tym opłaty i koszty stałe.

W przypadku budowy modułowej podczas projektowania dobierane są odpowiednie lekkie elementy, co daje nam wykonanie mniejszego fundamentu oraz prac ziemnych, obniżenie kosztów transportu materiałów na plac budowy, maleje ryzyko kradzieży narzędzi i materiałów, ponieważ wykwalifikowana kadra montażystów posiada swoje narzędzia i podnośniki, a plac budowy nie jest zapełniony materiałami do budownictwa tradycyjnego. Inwestycje stworzone z modułów budowlanych posiadają lepsze parametry izolacji termicznej, wszystko przez zredukowanie mostków termicznych oraz wykonanie odpowiednich połączeń między modułami (znikome odchyłki wymiarów i błędów pomiaru) co znacznie redukuje koszty ogrzewania w przyszłości. Producenci budownictwa modułowego na swoje technologie konstrukcyjno- wykończeniowe dają gwarancję, także wszelkimi problemami technicznymi obarczony jest dostawca prefabrykatów.

Budownictwo modułowe- wady

W przypadku budownictwa modułowego nieprzyjemnym aspektem jest szybkie sfinansowanie całości budowy firmie, która dostarczy moduły oraz montażystów. Dla niektórych inwestorów może to być dość znaczące utrudnienie na początku realizacji inwestycji. Lokalizacja usytuowania inwestycji oraz sam dojazd do placu budowy jest bardzo ważny, duże elementy prefabrykowane zazwyczaj przywożone są dużymi transportami z dźwigami, także warto przewidzieć ten wątek przed planowaniem realizacji budownictwa modułowego.

Budownictwo modułowe- podsumowanie

Reasumując, inwestora ogranicza czas i finansowanie inwestycji, koszty przy realizacji budownictwa tradycyjnego można podzielić na etapy co znacznie rozciągnie się w czasie, zaś przy realizacji budownictwa modułowego czas wykonania jest krótszy o około 40%- tutaj musimy liczyć się jednak ze sporym wydatkiem na początku realizacji budowy modułowej.  Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów, sprawdź rozwiązania, jakie proponuje budownictwo modułowe z MJ PROJECT – sprawdź ciekawe projekty.

(artykuł sponsorowany)