Uwielbiasz polować na promocje? A może szaleństwo zakupowe płynie Ci we krwi? Black Friday, bo to właśnie na nim skupimy się w tym wpisie, jest jedynym takim dniem w roku, gdy możemy zrobić zakupy bez wyrzutów sumienia. To właśnie wtedy czekać na nas będą atrakcyjne zniżki, obok których nie sposób przejść obojętnie.

Mało kto zastanawia się jednak, jaka jest historia święta konsumpcji. Jeśli zatem planujesz drobne zakupy w listopadzie, tym samym nie wiesz, o co chodzi z Black Friday– zostań z nami do końca.

Czym jest Black Friday i kiedy wypada?

Końcówka listopada co roku stoi pod znakiem wielkich promocji, o jakich z reguły można tylko pomarzyć. W sklepach stacjonarnych i internetowych pojawiają się pierwsze obniżki, a konsumentom towarzyszy prawdziwa gorączka zakupowa. Nic więc dziwnego, że niechętnie przepuszczamy taką okazję, jaką jest Black Friday. Święto konsumpcji wypada zawsze w listopadzie. Najczęściej jest to ostatni piątek miesiąca, tuż po Dniu Dziękczynienia.

Nie wspominamy o tym bez powodu. Otóż Black Friday znany też jako czarny piątek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. I choć istnieją liczne teorie dotyczące jego genezy, nie można podważać udziału Amerykanów, którzy zapoczątkowali prawdziwą rewolucję w branży handlowej. Do dziś można określić ich mianem prawdziwych łowców okazji. W niedługim czasie trend ten rozprzestrzenił się na całym świecie, stając się poniekąd coroczną tradycją.

Co kupić w Black Friday?

Black Friday to niewątpliwie doskonała okazja, by wreszcie sięgnąć po rzeczy, które dotychczas wydawały nam się nieosiągalne. Czy wiesz, że sklepy często wydłużają godziny otwarcia? Jest to całkowicie zrozumiałe! Wtedy każdy klient będzie mógł udać się do ulubionej galerii lub zrobić zakupy online, co tym bardziej brzmi kusząco.

Skoro tutaj trafiłeś, zapewne zastanawiasz się, co kupić na Black Friday i co rzeczywiście się opłaca. Czy mamy rację? Nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od sklepu. Zdarza się też, że co poniektóre sieciówki sztucznie zawyżają cenę po to, by dać klientowi poczucie oszczędności. Na ten trik radzimy akurat uważać! Zwróć natomiast uwagę na prezenty dla bliskich, w tym spersonalizowane koszulki. Black Friday otwiera sezon zakupów świątecznych, podsuwając nam jednocześnie multum pomysłów.

Ogólnie rzecz biorąc, w Black Friday opłaca się zamawiać odzież i elektronikę. Obniżki w listopadzie sięgają wówczas 30%, a niekiedy nawet i więcej.

Jak kupować w Black Friday, by zaoszczędzić?

W naszym społeczeństwie przyjęło się, że trzeba kupić coś na Black Friday, bo przecież takich zniżek nie zobaczymy przez kolejny rok. My natomiast posuniemy się o stwierdzenie, że takie podejście nie jest dobre. W dobie konsumpcjonizmu łatwo popaść w szał zakupowy. Wydaje nam się bowiem, że potrzebujemy nowego telefonu czy kolejnej pary butów. Zanim jeszcze rozpoczniesz polowanie na okazje, dobrze zastanów się, czego potrzebujesz. Zrób listę rzeczy, które dotąd planowałeś kupić i sprawdź, o ile zostały obniżone.

Nieświadome zakupy to najczęstszy błąd, jaki każdemu z nas zdarzyło się niegdyś popełnić. Pamiętaj, że oszczędnością nie jest kupowanie niepotrzebnych gadżetów, tylko dlatego, bo są tanie. Wykorzystaj Black Friday po to, aby zamówić najpotrzebniejsze akcesoria, z których rzeczywiście chcesz i będziesz korzystać. Tym sposobem uzyskasz pewność, że wydałeś pieniądze w odpowiedni sposób.

Jeśli czujesz, że już wszystko masz, unikaj kupowania na siłę i zamów wyłącznie prezenty dla rodziny pod choinkę. Pod koniec listopada bez problemu znajdziesz sprawdzone propozycje prezentowe, a jak wiadomo – niespodziankę dobrze jest wcześniej zaplanować.

(artykuł sponsorowany)