290 czytelników pierwszego dnia na Kasprowicza i prawie 100 osób w filiach na Ostrogu i przy ul. Żorskiej. Do tego 864 wypożyczenia. Te liczby robią wrażenie!

Ale nic dziwnego, bo po niemal dwumiesięcznej przerwie stęsknieni czytelnicy ochoczo ruszyli do raciborskiej biblioteki! Sprawdź, co się zmieniło i z jakimi obostrzeniami muszą się liczyć raciborzanie.

Czytelnicy ciepłymi słowami witali swoich ulubionych bibliotekarzy. Pierwsi użytkownicy ustawili się w kolejce jeszcze przed otwarciem biblioteki (niektórzy dzwonili z zapytaniem, czy jest jak w IKEI:) a nowe zasady funkcjonowania wypożyczalni spotkały się z aprobatą czytelników.

– Po pierwszym dniu pracy gorąco zachęcamy wszystkich, żeby przed odwiedzinami w bibliotece odpowiednio się przygotować. Warto już wcześniej zastanowić się, jakie książki nas interesują, żeby do minimum skrócić pobyt w wypożyczalni. Warto też zamówić książki przez katalog online, mailowo lub telefonicznie. Pamiętajmy, że czas oczekiwania w kolejce przed budynkiem biblioteki, zależy od dyscypliny wszystkich użytkowników – mówi Dominika Karpińska, kierownik Wypożyczalni Głównej i Mediateki.

Przypomnijmy: Wypożyczalnie przy ul. Kasprowicza są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00 z przerwą techniczną od godziny 13.00 do 14.00 (biblioteka nieczynna dla czytelników). Czytelnia zostaje całkowicie wyłączona z użytku do odwołania! W poszczególnych filiach bibliotecznych, przerwa techniczna będzie realizowana w godz. 13.30-14.00. W Wypożyczalni Głównej i EURECE-Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży przy Kasprowicza 12 jednorazowo może przebywać maksymalnie po 4 osoby. Zamówienia można odebrać w kolejny dzień w godz. 11.00-13.00 i 16.00-18.00 na zewnątrz biblioteki przy ul. Kasprowicza 12 (od strony boiska SP 4). Z kolei zwroty odbierane są przy bocznym wejściu do biblioteki, od parkingu sklepu Dino. Jednocześnie bibliotekarze informują, że termin zwrotu zbiorów został przedłużony do 10 czerwca! Do odwołania nie przyjmowane są  dary w postaci książek, filmów, czasopism itp.

– Bibliotekarze obsługują użytkowników biblioteki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, ale tego samego wymagają także od czytelników. Dlatego wszystkie osoby, które chcą skorzystać z biblioteki muszą obowiązkowo nosić maseczki. Udostępnione są także jednorazowe rękawiczki i płyny dezynfekujące – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

Filie biblioteczne również są otwarte, ale z obostrzeniami. Czytelnicy nie są wpuszczani na teren biblioteki w Ocicach, na Płoni, w Brzeziu i na ul. Żorskiej – książki podaje bibliotekarz w specjalnie wyznaczonym miejscu. W bibliotece na Ostrogu czytelnicy nie mają wolnego dostępu do regałów z książkami – w środku może przebywać tylko dwóch czytelników, w celu oczekiwania na wyszukanie dla nich książek przez bibliotekarzy. Oczywiście we wszystkich wspomnianych placówkach obowiązują maseczki, rękawiczki i środki dezynfekujące. Realizowane są również zamówienia (katalog online, e-mail, kontakt telefoniczny), które są wydawane w dniu kolejnym.

Filia w Markowicach jest zamknięta dla czytelników do odwołania z powodu remontu szkoły. W Markowicach istnieje możliwość skorzystania z usługi „Książka na telefon”, zamówienia można składać telefonicznie (32 415 61 68) w poniedziałek, środę i piątek w godzinach od 9.00 do 14.00.  

Wraz ze zmianą sytuacji rozprzestrzeniania się epidemii rekomendacje mogą ulec zmianie. 

Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE] Tajemnica przejścia pod Odrą i nocne zwiedzanie zamku [ZAPROSZENIE]

ZOBACZ TAKŻE