FRU Festiwal to międzynarodowe wydarzenie prezentujące najciekawsze zjawiska sztuk ulicy: performansy żywych rzeźb, koncerty i występy muzyków ulicznych, cyrkowe show, działania z zakresu sztuk wizualnych, działania teatralne.

Liczymy na to, że dzięki tym atrakcjom w piątek i sobotę – nie tylko na ulicy Długiej – w Raciborzu będzie naprawdę gwarno.

Potrzebującym chwilowego odpoczynku od tłumów i zgiełku polecamy nasze miejskie muzeum. Specjalnie dla Was w sobotę muzeum wydłuża godziny pracy do godziny 18.00. Zapraszamy do jednego z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.

Waszej uwadze polecamy nie tylko słynną wystawę w Domu Ozyrysa, gdzie można zobaczyć mumię Egipcjanki Dżet-Amonet-ius-anch. Muzeum ma do zaoferowania dużo więcej, o to niektóre z propozycji:

Beczka piwa i antałek wina

Wystawa prezentuje narzędzia i wytwory bednarskie, narzędzia do znakowania browarniczego, naczynia takie jak: dzbany, kufle, szklanki, butelki do przechowywania i spożywania piwa oraz urządzenia browarniane: krany, zawory, kapslownice, beczki itp..

Muzealia prezentowane na tej wystawie od wielu lat są pozyskiwane przez muzeum. Część pochodzi z dawnego browaru w Raciborzu. Wiele zostało zakupionych od kolekcjonerów. Ciekawym elementem ekspozycji jest piec kaflowy, który mieścił się w dawnej piwiarni przy ul. Rybnickiej w Raciborzu pochodzący z przełomu XIX/XX w. Znajduje się na nim scena rodzajowa – mężczyźni siedzący za stołem w szynku, pijący piwo.

Część ekspozycji została zaaranżowana jak wnętrze piwiarni.

Oprócz przedmiotów związanych z piwowarstwem oglądać możemy także zbiór związany m. in. z istniejącymi dawniej w Raciborzu wytwórniami wina, słodyczy, czy tabaki.

Wszystkie prezentowane obiekty pochodzą z drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowy XX w.

Witamy w nanoświecie

To kolejna interaktywna wystawa dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki współpracy Muzeum w Raciborzu z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius w Krakowie mamy przyjemność zaprezentować trzecią wystawę. Po poprzednich „Nauki dawne i niedawne” i „Wszystko jest liczbą” teraz zapraszamy do poznania interesującego i otaczającego nas nanoświata.

Pradzieje ziemi raciborskiej

Na wystawie prezentowanych jest ponad 800 zabytków pochodzących z okresu pradziejowego ze zbiorów Muzeum w Raciborzu. Ekspozycja podzielona jest na epoki: kamienia (paleolit, mezolit, neolit), brązu i żelaza. Na wystawie eksponowane są m. in. krzemienny pięściak aszelski z okresu paleolitu (datowany na około 200 tysięcy lat), figurki i naczynia gliniane oraz toporki i siekierki kamienne z okresu neolitu, ozdoby i siekierki brązowe datowane na epokę brązu a także uzbrojenie i monety z okresu wpływów rzymskich. Na ekspozycji prezentowane są także groby ciałopalne kultury łużyckiej odkryte na stanowisku pod Samborowicami oraz rekonstrukcja pochówku szkieletowego datowanego na przełom epoki kamienia i brązu odkrytego w Raciborzu – Starej Wsi. Wystawę urozmaica wykonana z naturalnych materiałów i surowców replika obozowiska paleolitycznego.

(źródło: Urząd Miasta w Raciborzu, oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE