Zejście przy platformie widokowej do zaczarowanego Ogrodu i to w stylu górskiej ścieżki! Na taki pomysł wpadła grupa mieszkańców, która zgłosiła projekt do budżetu obywatelskiego. Głosowanie już 16 września!

Droga od głównej bramy arboretum do głównego wejścia zaczarowanego ogrodu liczy około 900 metrów. Obecnie brakuje reprezentacyjnego zejścia do Zaczarowanego Ogrodu. Zejście przy platformie widokowej byłoby wygodnym, atrakcyjnym skrótem, poprawiłoby estetykę i atrakcyjność bezpośredniego otoczenia platformy widokowej.

CZYTAJ WIĘCEJ O BUDŻECIE OBYWATELSKIM 2019

Projekt polega na zaprojektowaniu i wybudowaniu zejścia – skrótu przy platformie widokowej do zaczarowanego Ogrodu w stylu górskiej ścieżki. Wzdłuż ścieżki powstanie kolekcja roślin górskich zaprojektowana i wykonana pod nadzorem pracowników Arboretum. Ścieżka będzie dopasowana do lokalnego ukształtowania terenu na skarpie, przeznaczona tylko dla ruchu pieszego. Projekt obejmuje wykonanie projektu zejścia, wytyczenie ścieżki, odpowiednie ukształtowanie terenu, wykonanie ścieżki o nawierzchni żwirowej, pobocza ograniczone krawężnikiem, w górnej, stromej części schody. Ponadto wykonanie odwodnieni i odpowiednich umocnień w terenie na skarpie, dostarczenie oraz wykonanie nasadzeń gatunków roślin górskich. Realizacja w trybie zaprojektuj i wybuduj.

Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom Raciborza odwiedzającym arboretum. Wygodne zejście do ogrodu zachęci do jego odwiedzania osoby starsze oraz całe rodziny. Koszty po realizacji zadania: bieżące utrzymanie ścieżki i kolekcji roślin nie będzie generowało dodatkowych kosztów będzie się odbywało w ramach zwykłej działalności arboretum

Wnioskodawcy wycenili inwestycję na 200 tys. zł. To jeden z 17 przyjętych do głosowania projektów ogólnomiejskich. Przypomnijmy, że pula środków na ich realizację to niecałe 450 tys. zł. Suma wartości wszystkich zakwalifikowanych projektów to ponad 2,1 mln zł.

Głosowanie potrwa od 16 do 29 września. Odbywać będzie się elektronicznie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, na której znajduje się lista projektów.

(oprac. wk)

ZOBACZ TAKŻE