Temat alimentów jest szeroko poruszany w mediach. Bardzo często się zdarza, że rodzice po rozwodzie nie są w stanie zapewnić właściwego wsparcia finansowego dziecku.

Czy zatem obowiązek alimentacyjny może spoczywać na dziadkach dziecka? Kto jest zobowiązany do alimentów w pierwszej, drugiej i trzeciej kolejności? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Czy prawo przewiduje obowiązek alimentacyjny wobec dziadków?

Według polskiego prawa dziadek lub babcia mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na rzecz wnuków. Mogą to być alimenty uzupełniające w sytuacji gdy podstawowe potrzeby życiowe wnuka nie są zaspokojone. W pierwszej kolejności rzecz jasna obowiązek alimentacyjny dotyczy rodziców, następnie krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Najpierw można żądać alimentów od od dzieci lub wnuków względem ich rodziców lub dziadków, a dopiero potem od rodziców i dziadków względem dzieci lub wnuków.

Kiedy obowiązek alimentacyjny nie dotyczy dziadków?

Są oczywiście sytuacje, kiedy to obowiązek alimentacyjny nie dotyczy dziadków. Najpierw alimenty zapłacą rodzice, a dopiero w dalszej kolejności dziadkowie. Jeśli więc osoba zobowiązana do alimentacji będzie mogła pokryć potrzeby uprawnionego, czyli dziecka, to gaśnie obowiązek alimentacyjny wobec dziadków. Jeśli rodzic będzie w stanie pokryć tylko część zobowiązania, to można wystąpić z wnioskiem o uzupełnienie obowiązku alimentacyjnego przez dziadków, o czym przypomina adwokat.

Czy dorosłe dziecko może ubiegać się o alimenty wobec rodziców lub dziadków?

Jak wiadomo pod pewnymi warunkami także dorosłe dziecko może ubiegać się i alimenty od rodziców. Dotyczy to chociażby sytuacji, gdy jeszcze się uczy i nie może podjąć zatrudnienia. Jeśli w takim przypadku rodzic nie może spełnić obowiązku alimentacyjnego, to dziecko może ubiegać się o alimenty od swoich dziadków. Według przepisów prawa, aby mogło się tak stać musi zostać spełniony jeden z następujących warunków:

  • rodzice nie żyją;
  • rodzice nie są wstanie wypełnić swojego obowiązku;
  • gdy uzyskanie od rodzica na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Zatem obowiązek alimentacyjny dziadków wobec wnuków może powstać, gdy wnuki nie mają swoich dorosłych dzieci, które mogłyby ten obowiązek spełniać, gdy rodzice wnuków nie żyją i nie mogą sprostać obowiązkowi alimentacyjnemu, a także wtedy gdy gdy wnuki znajdują się w niedostatku. O alimenty mogą się ubiegać nie tylko dorosłe dzieci, które się uczą i nie mogą przez to podjąć zatrudnienia, ale również te, które chorują i to uniemożliwia im wykonywanie pracy.

Kiedy sąd może zasądzić alimenty dziadków wobec wnuka czy wnuków?

Pytanie pierwsze brzmieć powinno, na których dziadkach będzie spoczywać obowiązek alimentacyjny. Tak naprawdę o tym może zdecydować sąd. Te środki może zaspokoić w pełni jeden z dziadków, sąd bierze pod uwagę czy dziadkowie mają potrzebne środki, aby ten obowiązek spełnić. Oczywiście wszystko zaczyna się od złożenia pozwu o świadczenie alimentacyjne przeciwko dziadkom. Taki pozew należy złożyć w sądzie rejonowym właściwym miejscowo według zamieszkania pozwanego bądź w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania osoby uprawnionej. Jeśli ma się trudności z jego sporządzeniem można o pomoc poprosić adwokata.

Doskonałą ofertę doradztwa i pełnomocnictwa mieszkańcy stolicy wojewódzwa podlaskiego znajdą na stronie: bialystok-adwokaci.eu. Specjaliści od prawa rodzinnego i alimentacyjnego są do Waszej dyspozycji. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zawsze najważniejsze jest dobro dziecka. Jednak w pierwszej kolejności odpowiadają za to rodzice. Jeśli dziadkowie zatem nie są w stanie płacić nawet części alimentów na rzecz wnuka, bez uszczerbku dla własnych finansowych zobowiązań, takich jak spłata rachunków, czy kredytu, to sąd nie zasądzi alimentów wobec dziadków i rodzic będzie musiał wystąpić z powództwem wobec innego krewnego, np. rodzeństwa.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli rodzic znajdzie pracę i będzie mógł już wypełniać obowiązek alimentacyjny wobec dziecka, to dziadkowie wobec których została wydana egzekucja, mogą złożyć pozew przeciwegzekucyjny. W ramach postępowania sąd zniesie w takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny dziadków.

(artykuł sponsorowany)