Acidantera to roślina, która wywodzi się ze wschodniej części Afryki. Ze względu na wysokie walory dekoracyjne jest współcześnie uprawiana na całym świecie (w tym również w Polsce).

Jest to roślina dość wymagająca, dlatego zanim zdecydujemy się na uprawę, powinniśmy dowiedzieć się na jej temat jak najwięcej.

Acidantera – charakterystyka rośliny ogrodowej

Acidantera (znana także jako mieczyk abisyński) to dekoracyjna roślina cebulowa, którą zaliczamy do rodziny kosaćcowatych podobnie jak irysy, sparaksis, tritonia, kroksmia czy mieczyki. W naturalnych warunkach rośnie ona przede wszystkim w Etiopii (porastają one wilgotne skały i urwiska). W uprawie można ją w tej chwili spotkać na całym świecie. Zdecydowanie najpopularniejszym gatunkiem acidantery jest acidantera dwubarwna. Roślina ta w sprzyjających warunkach osiąga do 100 centymetrów wysokości. Roślina posiada długie, zielone, mieczowate liście (sięgają one mniej więcej do połowy pędu kwiatostanowego). Acidantera uprawiana jest przede wszystkim ze względu na dekoracyjne, duże, kwiaty o kształcie gwiazdek (posiadają one 6 płatków i ciemnobordowy środek). Wyrastają one na długich, nagich, wzniesionych pędach. Okres kwitnienia rozpoczyna się w sierpniu i trwa do września. Acidantera jest rośliną miododajną. Jej kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Zapylana jest przede wszystkim przez motyle i pszczoły. Owocami są pękające torebki, w których znajdują się spłaszczone nasiona. Acidantera wybierana jest na rabaty kwiatowe. Floryści często wykorzystują ją jako kwiat cięty.

Zamów cebule Acidentary w przed sprzedaży na plantet.pl

Acidantera – jak wygląda jej uprawa?

Acidantera jest rośliną egzotyczną, a jej uprawa wymaga od ogrodnika nieco wprawy. Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie jej w przydomowym ogrodzie, pamiętajmy, że potrzebuje ona stanowiska słonecznego (stały dostęp do słońca sprawi, że będzie kwitła obficie), a także osłoniętego od silnego wiatru, który mógłby połamać jej łodygi.

Roślina potrzebuje gleby lekkiej i przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej, zasobnej w składniki pokarmowe, o pH zbliżonym do obojętnego. Należy unikać gleb podmokłych i ciężkich, a także takich, które łatwo się zaskorupiają.

Acidantera nie jest odporna na mróz, dlatego jej cebule dobrze jest posadzić wczesną wiosną do pojemników przechowywanych w ogrzewanych pomieszczeniach. Na miejsce docelowe można je przenieść dopiero, gdy ryzyko wystąpienia przymrozków będzie już minimalne.

Pamiętajmy, że acidantera nie przetrwa zimy w polskim ogrodzie. Z tego względu jesienią, po przekwitnięciu kwiatów należy wykopać cebule i przenieść je do chłodnego pomieszczenia (około 5 stopni Celsjusza). Warto jest wówczas oddzielić cebulki przybyszowe, które służą do jej rozmnażania.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebuje acidantera?

Acidantera potrzebuje regularnego podlewania i nawożenia (2 lub 3 razy w sezonie należy użyć nawozu wieloskładnikowego). Doświadczeni ogrodnicy zalecają również usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Trzeba to zrobić jak najszybciej, zanim roślina wytworzy nasiona (tworzenie nasion bardzo osłabia cebulę).

Dobrą praktyką jest wykonywanie oprysków ekologicznymi preparatami w celu zabezpieczenia acidantery przed szkodnikami i chorobami.

Jak wybrać najlepsze cebule mieczyka abisyńskiego?

Cebule acidantery cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego można je kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach internetowych. Pamiętajmy, żeby sadzić wyłącznie cebule jędrne, duże, pozbawione uszkodzeń i przebarwień. Cebulki powinny posiadać aktualny termin przydatności, gdyż po jego upływie mogą stracić zdolność do kiełkowania.

(artykuł sponsorowany)