– Dziś przypada setna rocznica wybuchu I Powstania Śląskiego. Choć powstanie swoim zasięgiem nie obejmowało terytorium Raciborza, to jako społeczność i historyczna stolica Górnego Śląska zdecydowaliśmy się przyłączyć do inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej upamiętniającej tamte wydarzenia – czytamy na stronie raciborskiego magistratu.

Urząd zachęca do wywieszenia biało-czerwonych flag na ulicach, których nazwy związane są z wydarzeniami powstań śląskich. A tych w Raciborzu nie brakuje. Są to m. in. ul.: Powstańców Śląskich, Ignacego Fojcika, Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera, Alojzego Segeta i Jana Wyglendy.

Ten rodzaj publicznej manifestacji pamięci, w który włączyliśmy się także jako Urząd Miasta – poprzez oflagowanie budynku – obowiązuje w dniach 16 do 24 sierpnia, czyli w czasie, w którym trwały walki powstańcze.

– Liczymy na to, że propozycja ta, poza symbolicznym znaczeniem, stanie się też ważnym elementem edukacji społecznej. Zwróćmy uwagę na nazwy naszych ulic. Dowiedzmy się więcej na temat wydarzeń i postaci, które wpisały się w historię walk powstańczych – przekonuje ratusz.

Polecamy Waszej uwadze poświęconą tym wydarzeniom stronę Samorządu Województwa Sląskiego

ZOBACZ TAKŻE